17 września 2024

Zalane drogi – gdzie szukać aktualnych informacji?

powódź ulica woda droga
Zdjęcie: GettyImages.

Powódź powoduje utrudnienia na drogach na południu kraju. Wiele lokalnych tras zostało zniszczonych. Również na drogach krajowych tworzą się gigantyczne rozlewiska, które uniemożliwiają ruch. Sprawdź, gdzie szukać informacji o nieprzejezdnych ulicach.

Wielka fala powodziowa zagraża kolejnym miastom, co prowadzi do zamykania dróg. Tam, gdzie woda opadła, nadal występują kłopoty komunikacyjne. W efekcie poruszanie się po południowej Polsce stanowi spore wyzwanie. Jeśli już musimy jechać w kierunku zalanych terenów, warto sprawdzić informacje o zamkniętych drogach.

Informacje o zamkniętych drogach krajowych

W przypadku dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad sprawa jest dość prosta. Utrudnienia związane z sytuacją hydrologiczną można uzyskać, dzwoniąc na numer Informacji Drogowej GDDKiA – 19 111. Lista zamkniętych odcinków jest również publikowana w mediach społecznościowych, np. na oficjalnym profilu GDDKiA na Facebooku.

Ważne jest także stosowanie się do sygnałów i poleceń wydawanych przez służby. Jeśli mundurowi lub znaki zabraniają dalszej jazdy, nie wolno korzystać z drogi, ponieważ grozi to wypadkiem lub utonięciem. Przekonał się o tym mężczyzna kierujący Dacią, który zignorował sygnały i wjechał na uszkodzony most w Krapkowicach. Na szczęście nic mu się nie stało, ale auto uległo poważnym uszkodzeniom.

Informacje o zamkniętych drogach lokalnych ulicach

W przypadku dróg zarządzanych przez samorządy informacji o utrudnieniach nie znajdziemy w jednym, ogólnokrajowym serwisie. Mogą być zamieszczane w mediach społecznościowych danej gminy lub na stronach internetowych poszczególnych komend policji. Niestety, nie zawsze są one aktualne, gdyż priorytetem jest ratowanie życia i mienia. Listy utrudnień nie zawsze są zgodne z rzeczywistym stanem.

Nawigacja pomoże ominąć zatory

Pewnym ułatwieniem dla kierowców może być popularna i bezpłatna aplikacja nawigacyjna Google Maps. Nie tylko pozwala ona wyznaczyć najdogodniejszą drogę do celu, ale także informuje o powodziowych i innych zagrożeniach, które można napotkać w czasie podróży. Obszary objęte ryzykiem są wyraźnie zaznaczone na mapie. Użytkownik otrzymuje również linki do sprawdzonych źródeł, które dostarczają aktualnych danych o sytuacji, nie tylko w Polsce, ale i za granicą, np. w Czechach, które również zmagają się z powodzią.

CZYTAJ TEŻ: Planowanie trasy w Google Maps. Jak to zrobić?

Ważne jest, że sami kierowcy mogą zgłaszać zalane odcinki dróg. Warto jednak pamiętać, że przekazywane dane nie zawsze są natychmiast aktualizowane i w pełni dokładne. Nie ma więc gwarancji, że wskazania nawigacji zawsze doprowadzą nas bezpiecznie do celu.