Zasada prawej ręki – na czym polega i kiedy obowiązuje?

Jest kluczowa na skrzyżowaniach, gdzie ruch drogowy nie został uregulowany. Zasada prawej ręki – na czym polega i kiedy obowiązuje?
Zasada prawej ręki jest stosowana wszędzie tam, gdzie pierwszeństwo nie zostało ustalone przy pomocy znaków pionowych lub poziomych oraz sygnalizacji świetlnej. Jej obowiązywanie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy.
Dotyczy ona zarówno skrzyżowań oznaczonych znakiem A-5 (skrzyżowanie drogi), jak i podobnych skrzyżowań. Warunkiem jest to, że nie ma na nich żadnego oznaczenia (TUTAJ dowiesz się, jak poprawnie jeździć po rondzie). W Polsce wiele skrzyżowań równorzędnych można rozpoznać po przerywanej linii namalowanej wszerz pasa jezdni.
Na czym polega zasada prawej ręki?
Reguła prawej ręki polega na tym, że pierwszeństwo ma samochód, który nadjeżdża z prawej strony. Oznacza to, że na skrzyżowaniu równorzędnym należy ustąpić drogi wszystkim pojazdom, poruszającym się z prawej strony naszego samochodu. Wszystkim, czyli nie tylko innym autom, ale również motocyklom czy rowerom.
Co istotne, zasada prawej ręki obowiązuje nie tylko w momencie, gdy przez skrzyżowanie poruszamy się prosto. Używa się jej również, gdy skręcamy w lewo, choć wtedy należy przepuścić zarówno pojazd znajdujący się z naszej prawej strony, jak i ten, który porusza się prosto, ale w kierunku przeciwnym lub skręca w prawo.
Kiedy obowiązuje zasada prawej ręki?
Skrzyżowanie równorzędne
Reguła prawej ręki obowiązuje głównie na skrzyżowaniach równorzędnych, oznaczonych znakiem A-5. Poza tym należy się do niej stosować również tam, gdzie nie występują żadne znaki poziome i pionowe oraz sygnalizacja świetlna.
Strefa ograniczonej prędkości
Zasadę prawej ręki stosuje się również w strefach ruchu. Są one oznaczone znakiem D-52. Używa się go w przypadku dróg wewnętrznych i parkingów. Obowiązuje on do znaku D-53 „koniec strefy ruchu”, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem.
Parking
Zasada prawej ręki obowiązuje na parkingach oznaczonych znakiem D-52.
Rondo
Zasada prawej ręki obowiązuje również na rondach. Ale pod jednym warunkiem – przed wjazdem na nie może się znajdować znak A-7, czyli ustąp pierwszeństwa.
Jeśli nie występuje, oznacza to, że pierwszeństwo mają nie samochody poruszające się po rondzie, tylko te, które na nie wjeżdżają. W praktyce takie ronda niemal nie występują.
Zmiana pasa ruchu
Reguła prawej ręki obowiązuje choćby w sytuacji, gdy droga jest trzypasmowa, a dwa auta jednocześnie chcą wjechać na środkowy pas – ze skrajnego lewego i prawego pasa. Kto ma wtedy pierwszeństwo? Samochód, który porusza się prawym pasem, ponieważ przy zmianie pasa ruchu znajduje się po prawej strony pojazdu, jadącego do tej pory skrajnym lewym pasem.
Zastosowanie zasady prawej ręki w takiej oraz w podobnych sytuacjach wpływa pozytywnie na płynność ruchu i bezpieczeństwo.
Zawracanie na skrzyżowaniu
W przypadku zawracania na skrzyżowaniu pierwszeństwo ma pojazd, który przed wjazdem na skrzyżowanie jako pierwszy znajdował się po prawej stronie. Gdy jest to pojazd zawracający, to właśnie on jako pierwszy wykonuje ten manewr (TUTAJ przeczytasz o zawracaniu na rondzie).
Kiedy nie obowiązuje zasada prawej ręki?
Reguła prawej ręki nie obowiązuje:
- na odpowiednio oznakowanych skrzyżowaniach
- na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną (z wyjątkiem kolizyjnego skrętu w lewo)
- na rondach ze znakiem ustąp pierwszeństwa (A-7) – pierwszeństwo tutaj mają auta, które znajdują się na rondzie
- przy wyjeździe z drogi gruntowej lub strefy zamieszkania
- w przypadku pojazdów uprzywilejowanych – tutaj to one mają pierwszeństwo nawet na drodze, gdzie obowiązuje zasada prawej ręki
- w przypadku pojawienia się pojazdów szynowych – mają one bowiem pierwszeństwo przed pozostałymi pojazdami, niezależnie czy zbliżają się drogą z prawej, czy też z lewej strony
Co zrobić, gdy na skrzyżowaniu znajdą się jednocześnie cztery samochody?
Sytuacja, gdy na skrzyżowaniu znajdą się jednocześnie cztery samochody (po jednym na każdej z dróg) nie jest w żaden sposób uregulowana przez przepisy. Co wtedy zrobić? Tutaj kierowcy powinni się po prostu ze sobą porozumieć (np. pokazać ręką lub mrugnąć światłami) i wskazać, który może opuścić skrzyżowanie jako pierwszy.
Podsumowanie
Zasada prawej ręki jest niezwykle uniwersalna i przejrzysta. Określa bowiem pierwszeństwo w przypadku, gdy na skrzyżowaniu nie występują żadne znaki. W ten sposób pozwala uchronić kierowców od niebezpiecznych sytuacji.
Niestety, w naszym kraju kierowcy często ignorują tę zasadę, dlatego nawet w momencie, gdy ma się pierwszeństwo, należy zachować szczególną ostrożność.