Zwrot składki za ubezpieczenie – kiedy się należy i jak odzyskać pieniądze

Kupiłeś polisę komunikacyjną OC lub AC i już z niej nie korzystasz? Sprawdź, w jakich przypadkach możesz otrzymać pieniądze za niewykorzystane ubezpieczenie. Zwykle są to spore sumy.
Najczęściej podczas sprzedaży samochodu zastanawiamy się, co dalej stanie się z naszą polisą. W przypadku dobrowolnego AC sprawa jest prosta. Umowa dotycząca ochrony przestaje obowiązywać i przysługuje zwrot składki za ubezpieczenie. Natomiast przy OC sytuacja jest bardziej skomplikowana. To jednak nie oznacza, że nie odzyskamy pieniędzy.
Zwrot składki za ubezpieczenie – kiedy przysługuje
Zwrot składki za OC i AC dostaniemy, jeśli nasze auto ulegnie trwałemu zniszczeniu (np. w wyniku powodzi czy pożaru), zostanie złomowane lub skradzione, ale także, jeśli postanowimy sprzedać auto za granicę. W każdej z tych sytuacji pojazd musi być wyrejestrowany, co jest równoznaczne z wygaśnięciem umowy.
Zwrot składki przysługuje również w przypadku posiadania podwójnego OC, co ma miejsce, gdy kupimy nową polisę, ale zapomnimy wypowiedzieć poprzednią, przez co ubezpieczyciel automatycznie ją odnawia na kolejny rok. W tym przypadku będziemy mieli zatem dwa obowiązkowe ubezpieczenia.
Mamy jednak prawo wypowiedzieć polisę, która została odnowiona. Również polisę, którą kupiliśmy przez internet lub telefon, można wypowiedzieć w ciągu 30 dni. To oznacza, że za niewykorzystany czas OC i AC przysługuje nam zwrot gotówki.
Zwrot składki za ubezpieczenie – sprzedaż samochodu
W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia, sprzedający nie zawsze ma możliwość odzyskania pieniędzy za ubezpieczenie OC. Wraz z autem musi nabywcy przekazać polisę. Jeśli ten dobrowolnie z niej nie zrezygnuje, nie ma mowy o zwrocie. Właściciele aut mają jednak na to sposoby.
Oprócz umowy sprzedaży warto przygotować dla nabywcy wypowiedzenie OC. Następnie trzeba poprosić kupującego o podpisanie dokumentu, a następnie dostarczyć go do ubezpieczyciela. W takim przypadku firma zwróci niewykorzystaną część składki (osobie, która zapłaciła za polisę).
Nie trzeba jednak nic „kombinować” przy umowach AC. Tu przepisy są jasne. Polisa działa tylko do momentu sprzedaży auta. Po tej dacie nie przechodzi na nowego nabywcę, lecz ulega automatycznemu rozwiązaniu.
Jak odzyskać niewykorzystaną składkę
Należy pamiętać, że zwrot składki wymaga naszego udziału – tzn. poinformowania ubezpieczyciela o zmianie statusu prawnego pojazdu np. jego sprzedaży lub rezygnacji z polisy. Jak to zrobić?
Najłatwiej wejść na stronę internetową danego ubezpieczyciela i tam znaleźć odpowiedni wniosek dotyczący rozwiązania umowy. Wniosek ten można zwykle wysłać bezpośrednio przez stronę internetową, ewentualnie pocztą elektroniczną lub też ostatecznie wydrukować i wysłać listownie.
Uwaga! Należy dokładnie sprawdzić, czy formularz dotyczy naszego powodu wypowiedzenia polisy OC jest prawidłowy. W zależności od przypadku może obowiązywać inna podstawa prawna. Ewentualny błąd może uniemożliwić rozwiązanie umowy.
CZYTAJ TEŻ: Jak długo będziesz czekać na wypłatę odszkodowania?
Zwrot składki za ubezpieczenie – ile można dostać
Zarówno w przypadku AC, jak i OC, ubezpieczyciel oddaje pieniądze za każdy pełny dzień niewykorzystanej ochrony. Oznacza to, że zapłaconą kwotę za polisę należy podzielić przez 365 dni (366 w roku przestępnym), a następnie pomnożyć przez liczbę dni, w których ochrona nie będzie działać.
Z tego powodu warto się spieszyć ze składaniem wypowiedzenia polisy, np. automatycznie odnowionej, ale też z wyrejestrowaniem pojazdu, ponieważ od tego momentu ubezpieczyciel uznaje rozwiązanie umowy. W przypadku OC pieniądze powinny wpłynąć w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Przy AC zależy to od warunków umowy, ale i tu raczej nie czeka się dłużej niż 2 tygodnie.