Auto zastępcze z polisy OC sprawcy. Kiedy przysługuje?

Przez lata ubezpieczyciele, pod byle pretekstem, próbowal się od pokrywania kosztów aut zastępczych. Dziś jest lepiej, ale nie znaczy to, że dalej nie ma z tym problemów. Dlatego lepiej poznać swoje prawa, żeby wiedzieć, jak z nich korzystać.
W tym artykule piszemy wyłącznie o aucie zastępczym z OC sprawcy. Najprościej mówiąc, auto zastępcze należy się każdej osobie, której pojazd został uszkodzony w kolizji, nie z jej winy. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to świadczenie bezwarunkowe – muszą zajść pewne okoliczności, aby auto otrzymać. Z drugiej strony zapomnijcie, że z własnej nieprzymuszonej woli zaproponuje wam to sam ubezpieczyciel. Będziecie musieli osobiście o to zadbać. Jak? Tego dowiecie się z naszego poradnika.
Czy każda polisa OC sprawcy pokryje koszty auta zastępczego?
Odpowiedź jest krótka i brzmi: TAK. Choć przez wiele lat poszkodowani toczyli batalie z ubezpieczycielami sprawców o zwrot kosztów za wynajęty na czas naprawy ich uszkodzonego pojazdu, to od kilku lat firmy nie mogą już dyskutować z tym obowiązkiem. Zgodnie z warunkami ubezpieczenia OC komunikacyjnego, które reguluje ustawa, a nie regulamin, auto zastępcze powinno być finansowane przez polisę OC sprawcy. Potwierdziły to wytyczne UFG wydane kilka lat temu.
Czy zawsze przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
Zasady przysługiwania auta zastępczego różnią się w zależności od ubezpieczyciela, ale ogólnie można wskazać, że auto zastępcze powinno być udostępnione, gdy:
- wypadek został spowodowany przez sprawcę – jeśli winny wypadku jest inny kierowca, to jego ubezpieczyciel będzie odpowiedzialny za udostępnienie samochodu zastępczego poszkodowanemu
- istnieje umowa ubezpieczenia OC sprawcy – auto zastępcze będzie przysługiwać jedynie wtedy, gdy sprawca posiada ważną polisę OC. W przypadku braku ubezpieczenia OC lub nieopłaconej składki, pokrycie kosztów samochodu zastępczego może być problematyczne
Jak uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy?
Ważne jest, aby poszkodowany jak najszybciej skontaktował się z ubezpieczycielem swoim lub sprawcy i zgłosił szkodę. W zgłoszeniu trzeba od razu wystąpić z żądaniem o sfinansowanie samochodu zastępczego, o ile uszkodzone auto nie nadaje się do jazdy, lub pojechało bezpośrednio do warsztatu. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach to poszkodowany może na początku ponieść koszty związane z korzystaniem z samochodu zastępczego, ale zawsze powinny być one zwrócone w jak najkrótszym czasie przez ubezpieczyciela sprawcy. Zwykle jednak firmy oferujące polisy OC wysyłają klientów do wypożyczalni, z którymi współpracują, a tam wszystko odbywa się bezkosztowo.
Sprawdź atrakcyjne finansowanie OTOMOTO Lease:
Jakiej klasy ma być auto zastępcze?
Ubezpieczyciel sprawcy powinien pokryć koszty wynajmu samochodu tej samej klasy co uszkodzony pojazd. Czyli jeśli poszkodowany miał kompaktowego SUV-a, to także takie auto (oczywiście może być inne marki niż rozbity pojazd) powinien dostać jako auto zastępcze. Niektóre firmy, jak np. Warta dość precyzyjnie podchodzą do tematu i udostępniają na swoich stronach listę dostępnych modeli aut zastępczych wraz z kosztem brutto za dobę wynajmu. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że wydatki takie jak paliwo, myjnia, parking, wymiana opon, wycieraczek czy oleju, są finansowane przez użytkownika, a nie ubezpieczyciela.
Jak otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?
Warunkiem otrzymania samochodu zastępczego jest zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC sprawcy. W tym celu przygotuj: dane osobowe uczestników zdarzenia, dowód rejestracyjny, informacje dotyczące przedmiotu szkody. Podczas zgłaszania szkody poinformuj, że potrzebujesz samochodu zastępczego.
Na jak długo można dostać auto zastępcze z polisy OC sprawcy?
W przypadku, gdy sprawca kolizji lub wypadku komunikacyjnego to osoba ubezpieczona, to poszkodowanemu przysługuje auto zastępcze z OC na czas konieczny do wykonania całkowitej naprawy uszkodzonego samochodu lub na cały potwierdzony czas likwidacji szkody, np. do momentu wypłaty odszkodowania w sytuacji szkody całkowitej. Jest tylko jeden warunek. Uszkodzony pojazd nie może nadawać się do jazdy. Jeśli samochód ma np. niegroźną obcierkę, to auto zastępcze przysługuje wyłącznie na czas, na jaki samochód trafi do warsztatu.