16 maja 2024

Chcesz odzyskać prawo jazdy? Zwykle musisz przejść badania. Jakie i kiedy?

kierowca lekarz
Zdjęcie: GettyImages.

Podczas zwrotu uprawnień trzeba wykonać badania psychologiczne oraz lekarskie. Zobacz, jakie oraz ile to kosztuje.

Kandydaci na kierowcę muszą przejść obowiązkowe badanie lekarskie przed otrzymaniem uprawnień. Zawodowi kierowcy mają wydawane prawo jazdy na 5 lat, a po ukończeniu 60 lat tylko 2,5 roku. By odnowić uprawnienia, muszą ponownie udać się na kontrolę stanu zdrowia. Również zanim odbierzemy dokument po jego zatrzymaniu, czasem trzeba poddać się badaniom. Oto wymagane badania po utracie prawa jazdy.

Badania po utracie prawa jazdy – testy psychologiczne

W przypadku przekroczenia limitu 24 punktów karnych, kierowca podlega kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, czyli część teoretyczną i praktyczną egzaminu państwowego w WORD. Właściciel zatrzymanego prawa jazdy musi również przejść badania psychologiczne, na które są także kierowane osoby, które starają się o odzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem po otrzymaniu wyroku za jazdę po alkoholu lub narkotykach bądź za spowodowanie wypadku drogowego, w którym ktoś odniósł poważne obrażenie lub zginął.

Proces oceny kandydata na kierowcę składa się z trzech kluczowych etapów. Psycholog podczas rozmowy z badanym kierowcą poznaje jego cechy osobowości oraz predyspozycje psychologiczne do kierowania pojazdem. W kolejnym sprawdzianie jest ocena sprawności poznawczych: inteligencji, pamięci, koncentracji uwagi i radzenia sobie z problemami. Na koniec za pomocą specjalistycznego sprzętu psycholog ocenia szybkość reakcji kandydata oraz zdolność do podzielności uwagi. Koszt psychotestu to 150 zł, wizyta trwa około 1,5 godziny.

Badania po utracie prawa jazdy – badanie lekarskie

Oprócz psychotestów, kierowca musi również przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie wystawione przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy (WOMP) stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Dotyczy to kierowców, którzy stracili prawo jazdy za:

  • jazdę po alkoholu lub narkotykach
  • ze względu na stan zdrowia

Badanie w WOMP kosztuje 200 zł, jednak w przypadku specjalistycznych, dodatkowych badań, cena może wzrosnąć. Z tego powodu zgłaszając się na nie, można zabrać ze sobą wynik badania specjalistycznego, np. poziomu cukru, neurologicznego, GGTP (stan wątroby dla skazanych za alkohol) lub test na obecność narkotyków.

Może pojawić się również wymóg przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego ukończenie leczenia odwykowego i utrzymywanie co najmniej rocznej abstynencji alkoholowej w przypadku osób, u których sąd wydał takie postanowienie. Uwaga! W WOMP, oprócz badań lekarskich, można wykonać również psychotest.

CZYTAJ TEŻ: Czy czekają nas obowiązkowe kontrole lekarskie? UE chce badać kierowców co 15 lat

Od orzeczenia można się odwołać

Po wykonaniu badań lekarz wydaje orzeczenie, jeśli kierowca nie zgadza się z jego opinią w ciągu 7 dni, może wystąpić z wnioskiem o ponowne badanie. Wniosek składa się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie. Ponowne badania lekarskie odbywają się w tym samym WOMP w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Tym razem za orzeczenie nie trzeba już płacić. Wydane tą drogą orzeczenie jest ostateczne i nie podlega odwołaniu.