Będzie więcej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. GDDKiA ogłosiła przetarg

GDDKiA ogłosiła kolejny przetarg na dzierżawę nieruchomości przeznaczonych pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Są one zlokalizowane przy autostradach A1, A2, A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7, S8 oraz S19.
Udogodnienia dla elektryków
Deficyt punktów ładowania to jedna z kluczowych przeszkód stojących na drodze ekspansji samochodów elektrycznych w Polsce. Dlatego tak ważne jest rozszerzanie sieci ładowarek. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na budowę takich punktów przy ważnych drogach ekspresowych i autostradach.
„Dzierżawcy wyłonieni w ramach ogłoszonego postępowania będą odpowiedzialni za wybudowanie na 15 MOP stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych osobowych i ciężarowych, spełniających wymagania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR). Więcej o AFIR pisaliśmy już na naszej stronie internetowej” – poinformowali drogowcy. (ZOBACZ też: Inne postrzeganie elektromobilności: wyniki raportu na temat wiedzy Polaków o samochodach na prąd).
Których dokładnie lokalizacji to dotyczy? Oto lista:
- A1 – Gorzelanka Wschód i Zachód, Starcza Wschód i Zachód
- A2 – Ciosny Północ i Południe
- A4 – Prószków i Krajków Północ
- S3 – Lisiny Wschód i Zachód
- S7 – Zbójecka Góra
- S8 – Ochędzyn i Niwiska
- S19 – Kamień Wschód i Zachód
Zasady przetargu
Jak taka umowa będzie wyglądała w praktyce? Zwycięzcy postępowania przetargowego podpiszą ją na okres 20 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 5 lat. Oprócz usług związanych z samym ładowaniem pojazdów elektrycznych, dzierżawcy, aby uatrakcyjnić punkty, mogą także postawić tam automaty vendingowe lub sklep autonomiczny. (ZOBACZ też: GDDKiA podsumowała stan realizacji polskich autostrad).
GDDKiA informuje, że swoje można zgłaszać do 15 marca 2024 roku. Kryterium ich oceny będzie wysokość czynszu dzierżawnego.