Czy wjedziesz do Strefy Czystego Transportu? Sprawdź w aplikacji mObywatel

21 sierpnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja, która rozszerza gromadzone w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów informacje o naszym samochodzie. A dokładnie chodzi o jego normę emisji EURO. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ to właśnie od uzyskanego „wyniku” będzie zależało, czy danym autem będziemy mogli wjeżdżać do Stref Czystego Transportu. Normy można sprawdzić w aplikacji mObywatel.
Sprawdzenie normy emisji spalin w naszym samochodzie przyda się nie tylko do tego, aby wiedzieć, jaki podatek od naszego spalinowego auta zapłacimy w 2024 roku, o czym pisaliśmy TUTAJ. Ta wiedza potrzebna będzie także do tego, by sprawdzić czy danym autem będziemy w ogóle mogli wjechać do Stref Czystego Transportu, które zostaną wprowadzone w największych polskich miastach.
Czym są Strefy Czystego Transportu?
Strefy Czystego Transportu (w skrócie SCT) to specjalne obszary wyznaczane w centrach miast, do których będą mogły wjeżdżać jedynie samochody spełniające określone normy emisji spalin. SCT powstają, aby poprawić jakość powietrza.
O tym, czy dany pojazd będzie mógł wjechać do strefy miały decydować właściwe naklejki na przedniej szybki. Jednak z powodu lipcowych zmian w ustawach o ograniczeniu skutków kradzieży tożsamości, rząd zmienił zdanie.
Rozwiązaniem na to mają być urządzenia do automatycznego rozpoznawania tablic. System dzięki temu będzie mógł sam weryfikować pojazd w CEPiK-u. Dlatego tak istotne jest, aby dane, które się tam znajdują były aktualne. I warto, aby zadbali o to sami kierowcy, ponieważ za złamanie zakazu wjazdu do SCP będzie groził mandat w wysokości nawet 500 zł. (ZOBACZ też: Tymczasowe prawo jazdy już od 7 sierpnia w aplikacji mObywatel 2.0).
Normy euro i wyjątki
Do Stref Czystego Transportu mogą wjeżdżać pojazdy, które spełniają określoną normę emisji spalin. Im wyższa norma, tym lepiej, ponieważ takie auto emituje mniej szkodliwych dla środowiska substancji.
Wprowadzenie takich stref planowane jest na 2024 r. w Warszawie, Katowicach, Krakowie oraz Wrocławiu. Choć ta lista będzie na pewno z czasem poszerzana.
Od reguły będą także wyjątki. Zakazy wjazdu do SCT nie będą obejmowały:
- pojazdów zabytkowych,
- pojazdów osób z niepełnosprawnościami,
- pojazdów osób starszych (np. powyżej 70 roku życia),
- pojazdów służb takich jak policja czy straż pożarna,
- pojazdów specjalnych (np. pomocy drogowej, food trucków, camperów itp.),
- motocykli.
Gdzie sprawdzić normę emisję spalin samochodu?
Dane dotyczące normy Euro dostępne są w aplikacji mObywatel oraz w e-usłudze Historia pojazdu. W aplikacji wystarczy przejść do zakładki „Mój pojazd" i podać tam lub zaktualizować najważniejsze dane o samochodzie: wiek pojazdu, pojemność i moc silnika, rodzaj napędu czy model i tak dalej.
Nie należy jednak bezrefleksyjnie wierzyć wynikowi z aplikacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto dodatkowo sprawdzić dokumenty związane z homologacją auta. Ewentualne poprawki mają być wprowadzane na podstawie przedstawionych w urzędzie dokumentów.