4 marca 2025

E-rejestracja pojazdów – wiemy, kiedy koniec wizyt w urzędzie

tablica dowód rejestracyjny dokumenty
Zdjęcie: GettyImages.

Bez wychodzenia z domu zarejestrujesz samochód, a tablice i dokumenty odbierzesz w urzędzie lub zostaną wysłane pocztą. Ministerstwo Cyfryzacji podało datę, kiedy powstaną przepisy umożliwiające takie rozwiązanie.

Wprowadzenie elektronicznej rejestracji pojazdów w Polsce to temat, który od dawna budzi zainteresowanie zarówno kierowców, jak i firm zajmujących się sprzedażą czy leasingiem aut. Cyfryzacja tego procesu skróci i uprości formalności. Kiedy więc ruszy e-rejestracja pojazdów i jakie zmiany przyniesie?

Co oznacza e-rejestracja pojazdów?

Obecnie internetowa rejestracja pojazdów jest możliwa jedynie dla salonów samochodowych posiadających firmowe konto w ePUAP. Tylko dealerzy, którzy dysponują podpisem zaufanym, osobistym lub kwalifikowanym, mogą składać wnioski w imieniu swoich klientów na podstawie udzielonego upoważnienia. Po przesłaniu elektronicznego wniosku trafia on do właściwego urzędu, gdzie następuje rejestracja pojazdu. System ten jest dostępny wyłącznie dla jednej grupy użytkowników i często uznawany za mało intuicyjny.

Nowy system ma pozwolić na pełne przeprowadzenie procesu rejestracji online. Oznacza to, że właściciele pojazdów nie będą musieli osobiście udawać się do wydziałów komunikacji. Zamiast tego wniosek o rejestrację będzie składany elektronicznie, a tablice rejestracyjne i dokumenty będzie można odebrać osobiście lub zamówić ich dostarczenie pocztą. Podobne rozwiązania funkcjonują już w Danii, Estonii, Holandii czy Niemczech.

E-rejestracja – kiedy rusza?

Zgodnie z przedstawionymi przez resort cyfryzacji planami, harmonogram prac nad wdrożeniem e-rejestracji wygląda następująco:

  • I kwartał 2025 r. – przygotowanie wniosku o wpis do wykazu prac legislacyjnych, uzgodnienia wewnętrzne, decyzja o wpisie do wykazu
  • II kwartał 2025 r. – konsultacje społeczne, uzgodnienia międzyresortowe, prace w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
  • III kwartał 2025 r. – prace legislacyjne w komisji prawniczej, Rządowym Centrum Legislacji oraz Stałym Komitecie Rady Ministrów

Kolejny etap to głosowania w Sejmie i Senacie, co oznacza, że proces ustawodawczy powinien zakończyć się w optymistycznym wariancie na przełomie 2025 i 2026 r. Jednak to jeszcze nie oznacza, że kierowcy natychmiast skorzystają z e-rejestracji. Można wręcz powiedzieć, że zmiana przepisów rozpocznie prace nad ograniczeniem formalności.

Długa lista zmian w urzędach

Ministerstwo wskazuje, że wdrożenie elektronicznej rejestracji pojazdów wymaga wielu zmian. Główną barierą są przepisy – konieczność nowelizacji Kodeksu ruchu drogowego to dopiero początek. Przy okazji trzeba zmodyfikować kilka innych aktów prawnych.

Kolejnym wyzwaniem jest przygotowanie systemu informatycznego, który będzie w stanie obsłużyć tysiące wniosków dziennie. Konieczna jest także przebudowa sposobu pracy wydziałów komunikacji oraz integracja systemu e-rejestracji z Centralną Ewidencją Pojazdów (CEP). To właśnie te kwestie sprawiają, że na pełne wdrożenie systemu poczekamy jeszcze około dwóch lat.