Jak fotoradary są zabezpieczone przed wandalami?

Urządzenia do automatycznej kontroli kierowców nie są raczej ulubionym elementem infrastruktury drogowej. Większość kierowców na ich widok hamuje, ale są też tacy, którzy niszczą fotoradary. Oto jak są one zabezpieczone.
Celowe niszczenie fotoradarów nie jest masowym zjawiskiem w naszym kraju, jednak zdarzają się przypadki wyładowania złości na tych urządzeniach. Biorąc pod uwagę, że koszt montażu sprzętu może przekroczyć nawet 300 tys. zł, straty mogą być znaczne i oznaczać wyłączenie urządzenia z użytku nawet na kilka tygodni.
Niszczenie fotoradarów – zasłanianie obiektywu
Najczęściej wandale rozbijają szyby, za którymi znajduje się obiektyw kamery, ewentualnie zamalowują go farbą. Efekt? Urządzenie działa, ale nie rejestruje wykroczeń. W takim przypadku naprawa zwykle kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Jednak szkody bywają poważniejsze.
Policja z Wielkopolski bada, co było przyczyną pożaru fotoradaru na DK11 w miejscowości Szczury, na trasie Ostrów Wielkopolski-Pleszew. Funkcjonariusze przypuszczają, że fotoradar Mesta Fusion RN padł ofiarą podpalacza. Do zdarzenia doszło w nocy 22 sierpnia.
Niszczenie fotoradarów – wymagane zabezpieczenia
Zgodnie ze specyfikacją zamówień, CANARD od wielu lat wymaga, aby obudowy urządzeń były odporne na „celowe działania niszczące, dewastacyjne i akty wandalizmu”. W związku z tym każdy zakupiony fotoradar musi mieć zainstalowane wzmocnione zamki, drzwi i szyby. Dodatkowo obudowa masztu musi być wyposażona w czujnik temperatury oraz czujnik bezwładnościowy lub uderzeniowy. Oznacza to, że każdy przypadek nagłego wzrostu temperatury lub uderzenia w sprzęt trafia do CANARD. Zarówno zarejestrowane zdjęcia, jak i raporty dotyczące urządzenia są przesyłane automatycznie przez internet.
CZYTAJ TEŻ: Najbardziej zapracowane fotoradary i kamery w pierwszej połowie 2024 r.
Zdalny podgląd sprzętu
Inspektorzy wymagają, aby dostawca fotoradaru przewidział możliwość instalacji minikamery służącej do monitorowania otoczenia masztu w promieniu co najmniej 10 m. Jest to jednak wyposażenie opcjonalne. Niemniej, każdy fotoradar umożliwia zdalny podgląd z kamery urządzenia. Oznacza to, że operator w każdej chwili może, za pomocą przeglądarki internetowej, sprawdzić, co się dzieje przed fotoradarem.