Jak mądrze zaoszczędzić na naprawach samochodu?

Konieczność przeprowadzenia napraw samochodu to zmora każdego użytkownika czterech kółek. Ale istnieją sposoby, aby na nich zaoszczędzić bez obaw o bezpieczeństwo. Oto 9 wskazówek.
Niezawodne samochody w przyrodzie po prostu nie występują. Owszem, jedne modele psują się częściej, a inne – rzadziej. Współczesne auta to bardzo skomplikowane urządzenia mechaniczne, składające się z tysięcy części. Wcześniej lub później któraś z nich najnormalniej w świecie odmówi posłuszeństwa.
Ale można temu przeciwdziałać. Jak? Wystarczy wdrożyć w życie 9 poniższych wskazówek. Dzięki nim zminimalizujemy ryzyko poważnej awarii, a tym samym zaoszczędzimy na naprawach.
Jak mądrze zaoszczędzić na naprawach: dokonuj regularnych przeglądów
Jeśli prześledzimy historię samochodów o rekordowych przebiegach, zauważymy, że praktycznie wszystkie łączy jedno – regularne serwisowanie. To wręcz podstawowa zasada dotycząca każdego pojazdu.
Regularne przeglądy stanowią jeden z kluczowych aspektów posiadania samochodu i w zależności od przebiegu, obejmują różny zakres robót. Przykładowo, szczegółowy przegląd w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów często zawiera nawet 50 lub więcej punktów do sprawdzenia.
Regularna konserwacja nie tylko wydłuża żywotność samochodu, ale i zwiększa jego wartość przy odsprzedaży. Poza tym zawczasu pozwala wykryć drobne usterki, m.in. zawieszenia czy hamulców, i w ten sposób przeciwdziałać „rozwinięciu się” z nich poważniejszych awarii.
Systematycznie wymieniaj płyny i części eksploatacyjne
W tym przypadku w samochodach spalinowych najważniejsza pozostaje regularna wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem. Jest ona niezbędna dla utrzymania silnika w jak najlepszej kondycji. Olej silnikowy odpowiada za smarowaniu kluczowych podzespołów, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowych temperatur roboczych w różnych częściach jednostki napędowej.
Stary i zabrudzony olej nie tylko może negatywnie działać na żywotność silnika, ale i obniżać jego wydajność, czy zwiększać zużycie paliwa (TUTAJ znajdziesz poradnik, jak krok po kroku wymienić olej).
Warto również pamiętać o interwałach dotyczących wymiany płynów hamulcowego, kierowniczego i chłodniczego. Poza tym konieczne są wymiany na czas filtrów powietrza, kabinowego, a także regularne sprawdzanie klocków hamulcowych i ciśnień w oponach (TUTAJ poznasz płyny w samochodzie).
Jak mądrze zaoszczędzić na naprawach: sięgaj po części zamienne renomowanych firm
W przypadku używanych samochodów nie należy stosować najtańszych zamienników, na dodatek nieznanego pochodzenia. Najlepiej sięgnąć po części renomowanych marek.
Owszem, często są one droższe, ale cechują się wyraźnie wyższą trwałością. W rezultacie będziemy wymieniać je rzadziej, co oznacza oszczędność dla portfela.
Nie bój się używanych części
Co ciekawe, w przypadku niektórych części, zamiast kupować nowe, śmiało można sięgnąć po używane zamienniki. Dotyczy to zwłaszcza elementów karoserii – używany, lecz oryginalny zderzak lub błotnik często łatwiej będzie spasować niż nowy zamiennik. Nic więc dziwnego, że w serwisie OTOMOTO części karoserii to jedna z najbardziej popularnych kategorii.
Kolejna zaleta takich części to ich dostępność. Na nowe elementy, które często kosztują kilka razy więcej, trzeba czekać. Poza tym zdarza się, że nie dostaniemy już części karoseryjnych do starszych modeli. Z kolei używane mamy od… ręki.
Jak mądrze zaoszczędzić na naprawach: skorzystaj z internetowych forów
Internetowe fora dotyczące konkretnych marek i modeli samochodów to prawdziwa skarbnica wiedzy. Ich użytkownicy wymieniają się między sobą nie tylko ciekawostkami i informacjami eksploatacyjnymi, ale również kłopotami ze swoimi autami.
Opisują więc problemy, a inni użytkownicy, którzy często mieli podobne usterki w swoich samochodach, pomagają je zdiagnozować. W ten sposób można zaoszczędzić wiele czasu na próbie znalezienia przyczyny usterki, a tym samym – pieniędzy.
Dzięki nim mniej skomplikowane naprawy często możemy przeprowadzić samodzielnie.
Porównaj ceny napraw w różnych warsztatach
Zanim zdecydujesz się na wizytę w serwisie, porównaj koszty w różnych miejscach. Pod uwagę weź również ASO, które, choć zazwyczaj droższe, w przypadku rzadkiej, skomplikowanej naprawy, np. obejmującej elektronikę, może być znacznie lepszym rozwiązaniem niż nieautoryzowany warsztat.
Warto też w tym miejscu wspomnieć, że przy serwisowaniu samochodu na gwarancji poza ASO, nie utracimy jej. Wynika to z unijnej dyrektywy GVO.
Jak mądrze zaoszczędzić na naprawach: wybierz jak najlepszy serwis
W obecnych czasach nie powinno to stanowić problemu. Aby uniknąć serwisu o niezbyt dobrej opinii, znów z pomocą przychodzi internet.
To znakomite źródło wiedzy, w przypadku którego, jeśli nie dowiemy się o wybitnych umiejętnościach mechaników z danego serwisu, to na pewno klienci podzielą się tym, co poszło nie tak. To prosta zasada, zgodnie z którą znacznie chętniej piszemy o tym, że coś jest złe niż... chwalimy.
Poza tym warto również podpytać znajomych czy członków rodziny o sprawdzony warsztat. Często, jeśli jest on dobry, to korzystają z jednego miejsca przez wiele lat.
Planuj naprawy
W przypadku napraw wymagających demontażu większej liczby części, np. w zawieszeniu, warto rozważyć od razu wymianę innych elementów, które mają ograniczoną trwałość. Pozwoli to na dodatkowe oszczędności.
Przykład to choćby górne poduszki McPhersona. Jeśli wymieniamy amortyzatory, najlepiej od razu sięgnąć po nowe poduszki, nawet jeśli nie wykazują one przesadnego zużycia. Nie kosztują wiele, ale wymiana tylko ich jest droga z powodu konieczności rozebrania praktycznie całego zawieszenia.
Jak mądrze zaoszczędzić na naprawach: pamiętaj o gwarancji
Może brzmi to trywialnie, ale przy pojawieniu się usterki w samochodzie, warto sprawdzić warunki gwarancji. Być może auto nadal jest objęte opieką posprzedażową.
Poza tym dobrze obserwować informacje na temat akcji naprawczych. Szczególnie, jeśli nie jesteśmy pierwszymi właścicielami danego samochodu. Dlaczego? Producenci zazwyczaj informują o tym klientów ze swojej bazy danych.
Z kolei w przypadku drugich czy trzecich właścicieli nie mają już takiej możliwości.