Jak pozbyć się części samochodowych – segregacja śmieci

Od początku 2025 roku obowiązują nowe zasady segregacji odpadów. Niestety, jeszcze bardziej skomplikowało to życie kierowcom, którzy chcą się pozbyć niepotrzebnych elementów z pojazdu.
Co do zasady, części samochodowe nie są odpadami komunalnymi. Wyjątek stanowią opony, które można oddawać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Również niektóre drobne elementy pojazdu można było wyrzucać do kosza. Jednak od początku 2025 roku pojawiły się kolejne ograniczenia. Jak pozbyć się części samochodowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami?
Jak pozbyć się części samochodowych – tekstylia już nie do kosza
Od 1 stycznia 2025 roku gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadów tekstylnych. Dotychczas takie odpady trafiały do pojemnika na odpady zmieszane. Co to oznacza dla kierowców? Dywaniki samochodowe lub pokrowce trzeba będzie oddać do PSZOK. Każda gmina powinna mieć przynajmniej jeden taki punkt. Jeśli wrzucimy je do kosza, może grozić nam podwójna opłata za wywóz śmieci.
Jak pozbyć się części samochodowych – zwykle w PSZOK
W punktach selektywnej zbiórki można zostawić także opony. Należy jednak pamiętać, że gminy często wprowadzają ograniczenia, np. maksymalnie cztery sztuki na rok. Podczas wizyty w PSZOK można również oddać elektrośmieci z auta – wiązki elektryczne, stary sprzęt car audio, a nawet żarówki.
Większość punktów przyjmie także kołpaki, felgi, tarcze hamulcowe, chłodnice, układy wydechowe czy plastikowe zderzaki. W przypadku części metalowych zamiast transportować je do PSZOK, można je sprzedać w pobliskim punkcie skupu złomu. Warto jednak pamiętać, że nie każda gmina podchodzi do odpadów samochodowych pobłażliwie. Zdarza się, że nawet gumowe dywaniki nie są traktowane jako odpady komunalne i nie można ich wyrzucić. W takim przypadku pozostaje jedynie stacja demontażu, która może pobrać opłatę za ich przyjęcie.
Niektóre elementy z auta to zwykłe śmieci
Nie wszystkie elementy pojazdu są traktowane jako odpady niebezpieczne. Wszelkie opakowania tekturowe po częściach lub produktach motoryzacyjnych – o ile nie są zabrudzone – podlegają standardowej segregacji. Plastikowe blistry, korki czy opakowania z tworzyw sztucznych lub metali należy wrzucać do żółtego kosza na odpady przeznaczone do recyklingu.
Mimo że nawet drobne części samochodowe nie stanowią odpadów komunalnych, można do kosza na odpady zmieszane wrzucić stare wycieraczki samochodowe, filtr powietrza czy lusterko.
Jak pozbyć się części samochodowych – problematyczne oleje i smary
Wszelkie butelki po oleju silnikowym, resztki płynu hamulcowego czy inne substancje ropopochodne należy dostarczyć do Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON), który jest częścią PSZOK. Tam powinny trafić również szmaty nasączone olejem lub smarem, a także filtry oleju czy paliwa.
Akumulator także można tam oddać, ale lepszym rozwiązaniem jest zwrot w sklepie – pozwala to uniknąć kaucji przy zakupie nowego.