Kancelarie odszkodowawcze – czy warto z nich korzystać?

Korzystanie z kancelarii odszkodowawczych bywa ryzykowne i kosztowne. Z drugiej strony, pomagają one uzyskać wyższe odszkodowanie, niż proponował to ubezpieczyciel. Podpowiadamy, kiedy warto korzystać z takich usług oraz jak wybrać dobrą firmę.
Kancelarie odszkodowawcze to firmy, które w imieniu poszkodowanych dochodzą roszczeń o odszkodowania od firm ubezpieczeniowych. Zdecydowana większość ma związek z ubezpieczeniami komunikacyjnymi.
Kancelarie odszkodowawcze – komu pomagają?
Działalność firm skupia się na usługach prawnych związanych z uzyskiwaniem odszkodowań i zadośćuczynień od ubezpieczycieli w ramach OC sprawcy. O pieniądze mogą starać się poszkodowani, którzy nie ze swojej winy ucierpieli w wypadkach oraz osoby, którym w wyniku wypadku zmarła osoba najbliższa. Można dostać odszkodowania, zwrot poniesionych kosztów leczenia, rehabilitacji, opieki, renty rekompensującej utracone potencjalne dochody, zwrot kosztów specjalistycznych zabiegów, operacji czy zakupu sprzętu rehabilitacyjnego.
Warto pamiętać, że czas na walkę o odszkodowanie jest ograniczony. W przypadku kiedy sprawca został skazany wyrokiem sądowym za przestępstwo, w ciągu 20 lat od wypadku możemy zgłosić szkodę. Jeśli sprawca został ukarany mandatem karnym lub też został uznany za winnego, ale spowodowania wykroczenia, mamy 3 lata od chwili wypadku na dochodzenie roszczeń.
Kancelarie odszkodowawcze – kiedy warto skorzystać?
W przypadku szkód osobowych np. utraty zdrowia lub życia, poszkodowani nie znają swoich praw. Nie wiedzą też, ile i od kogo mogą się domagać, ani jak to zrobić. W takich przypadkach pomoże dobra kancelaria odszkodowawcza, która zwykle wystąpi na drogę sądową. Jej klient na tym powinien zyskać. Jak się okazuje, sądy przyznają zdecydowanie wyższe odszkodowania w porównaniu z tym, co proponował ubezpieczyciel.
Pomoc nie zawsze opłacalna
Niestety, nie ma nic za darmo. Koszt usługi, często bywa wyższy, niż zakładał to poszkodowany. Oprócz umownego np. 20-30% (opłata jest pobierana po uzyskaniu odszkodowania), firma może doliczyć VAT oraz wszelkie koszty usługi. To oznacza, że nawet połowa odszkodowania będzie stanowiła honorarium dla firmy, która będzie walczyła z ubezpieczycielem.
Biorąc pod uwagę wysokość prowizji, nie będzie to opłacalne w przypadku szkód materialnych. Natomiast same kancelarie raczej nie chcą się nimi zajmować ze względu na potencjalny zysk. Jeśli kierowca ma więc problem z wyceną naprawy pojazdu, pomocny będzie Rzecznik Finansowy. Tam poszkodowany może liczyć na darmowe porady prawne, wykładnie obowiązujących przepisów czy znaleźć wzory pism. Można także złożyć skargę na ubezpieczyciela.
Kancelarie odszkodowawcze – uważaj na oszustów
Niestety, część firm, zupełnie dowolnie pobiera opłaty, które są absolutnie nieekwiwalentne w stosunku do świadczonych usług. Zdarzają się również przypadki, kiedy na podstawie zawartej umowy przyznane odszkodowanie trafia na rachunek kancelarii, ale pieniądze nie docierają ostatecznie na rachunek poszkodowanego.
CZYTAJ TEŻ: Polisa OC nie zawsze zapewnia pełną ochronę
Często również okazuje się, że interesy „pomocników” nie są zbieżne z dobrem klienta. Firmie bardziej zależy na szybkim zakończeniu sporu i zagarnięciu prowizji, niż na długotrwałym procesie, który spowoduje właściwą zapłatę za szkody.