19 grudnia 2024

Seniorzy za kierownicą – badania na razie odłożone

starszy mężczyzna prowadzi auto osobowe
Zdjęcie: GettyImages.

Pomysł wprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich dla starszych kierowców budzi wiele kontrowersji. Jednak mimo apeli parlamentarzystów Ministerstwo Infrastruktury nie planuje zmieniać przepisów, zanim nie wymusi tego unijna dyrektywa.

Posłanka Małgorzata Gromadzka w swojej interpelacji zwróciła uwagę, że proces starzenia się organizmu może ograniczać zdolności psychofizyczne kierowców. Pogorszenie wzroku, słuchu, refleksu czy ogólnej sprawności fizycznej może wpływać na bezpieczeństwo na drodze.

W niektórych krajach europejskich kierowcy seniorzy muszą regularnie przechodzić badania zdrowotne, co pozwala wcześniej wykrywać potencjalne zagrożenia. Gromadzka zapytała Ministerstwo Infrastruktury, czy planowane są podobne regulacje w Polsce.

Kierowcy seniorzy – według ministerstwa badania na razie niepotrzebne

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniło, że obecne przepisy są zgodne z dyrektywą 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego. Nie nakładają one obowiązku wprowadzenia dodatkowych badań dla seniorów. W odpowiedzi wskazano również, że ustalanie wieku, po którym kierowcy seniorzy mieliby obowiązkowo poddawać się badaniom, może być arbitralne i dyskryminujące. Podkreślono, że starostowie już teraz mogą skierować kierowcę na badania, jeśli istnieją uzasadnione wątpliwości co do jego stanu zdrowia.

Seniorzy przechodzą badania, jeśli są kierowcami zawodowymi

Kierowcy zawodowi muszą spełniać bardziej rygorystyczne wymagania. Przepisy ustawy o transporcie drogowym nakładają obowiązek badań lekarskich i psychologicznych co pięć lat. Po ukończeniu 60. roku życia – co 30 miesięcy. Jednak regulacje te dotyczą wyłącznie kierowców wykonujących przewozy drogowe, a nie seniorów korzystających prywatnie z auta.

Brak planów na zmiany w przepisach

Ministerstwo poinformowało, że z uwagi na trwające prace nad rewizją unijnych przepisów oraz stanowisko Parlamentu Europejskiego, nie są obecnie w opracowaniu żadne wytyczne ani regulacje dotyczące badań dla seniorów. Oznacza to, że obowiązkowe badania kierowców w starszym wieku pozostają na razie w sferze dyskusji, a nie konkretnych działań legislacyjnych.