19 listopada 2023

Moc silnika – co to jest?

Moc silnika
Obecnie duża moc to nie tylko domena sportowych samochodów. Źródło: newspressuk.com

Moc silnika to jeden z głównych parametrów, na które zwracamy uwagę przy zakupie samochodu. Jednak nie tylko ta wartość jest ważna, aby auto dysponowało dobrymi osiągami. Moment obrotowy czy waga pojazdu to kolejne istotne kwestie.

Co to jest moc silnika?

Moc silnika można najłatwiej zdefiniować, mnożąc moment obrotowy przez prędkość obrotową pojazdu. Moc podana w koniach mechanicznych lub w kilowatach oznacza jednocześnie pracę (ilość energii), którą może wykonać silnik w określonej jednostce czasu. Logiczne więc, że im ta wartość będzie większa, tym czas wymagany do rozpędzenia samochodu powinien być krótszy.

Jak obliczyć moc silnika?

Jak już wspomniano, należy pomnożyć moment obrotowy przez prędkość obrotową. Pierwszą wartość wyraża się w niutonometrach (Nm), a drugą w obrotach na minutę (obr./min). Aby wyniki były jak najbardziej miarodajne, uzyskany wynik dzielimy przez 9549,3 (stała wynikająca ze zmiany jednostek). Ostateczna liczba, jaką otrzymamy, zostanie wyrażona w odpowiednich jednostkach, o czym w dalszej części artykułu.

Moment obrotowy a moc silnika

W kontekście dywagacji na temat mocy silnika, nie sposób pominąć pojęcia momentu obrotowego. Jednostka napędowa samochodu może uzyskiwać określoną moc na dwa sposoby. Dzięki momentowi obrotowemu lub obrotom. Tym samym dwa silniki mogą dysponować identyczną mocą, ale już sposób jej osiągania będzie się znacząco różnić. Dla przykładu pierwszy silnik może charakteryzować się niższym momentem obrotowym przy wyższych obrotach, a drugi odwrotnie. Efekt jest ten sam, ale doznania z jazdy diametralnie inne.

Pojemność skokowa silnika a moc silnika

Im wyższa pojemność silnika, tym większa moc? Kiedyś było to oczywistością. Dziś wystarczy spojrzeć na to, jak w ostatnich latach zmieniły się samochodowe jednostki napędowe. Wraz z erą downsizingu na rynku pojawiły się auta, których silniki o małych pojemnościach, wspomagane turbosprężarką, osiągały moc do tej pory zarezerwowaną dla o wiele większych jednostek.

Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych możemy zaliczyć fakt, że są bardziej ekonomiczne i przyjazne środowisku. Minus to kwestia ich trwałości i potrzeba większej dbałości o czynności serwisowe. Nie twierdzimy, że są złe. Trudno jednak wymagać np. od silnika o pojemności niewiele ponad 1 litra i mocy stu kilkudziesięciu koni mechanicznych, aby w ciągu kolejnych lat był równie bezawaryjny co trzylitrowa, niewysilona jednostka, bez turbosprężarki, o podobnej mocy.

Kiedy silnik uzyskuje maksymalną moc?

Przy wyższym zakresie obrotów, im wyższa jest wartość momentu obrotowego wtedy silnik uzyskuje największą moc. Dlatego warto zwrócić uwagę na te dwie wartości, jeśli zależy nam na tym, aby nowy samochód był nie tylko szybki, ale i dynamicznie się rozpędzał.

Co oznaczają kilowaty i konie mechaniczne?

Moc silnika jest wyrażona w kilowatach (kW). Możemy je również przeliczyć na konie mechaniczne (KM). 1 kilowat to w tym przypadku 1,36 konia mechanicznego. Warto zapamiętać ten przelicznik, szczególnie jeśli szukamy auta za granicą.

Moc a waga pojazdu

Moc silnika to jedno. Nie bez znaczenia jest także waga samochodu. Zależność jest bardzo prosta. Im cięższe auto, tym będzie potrzebować mocniejszego silnika, aby szybko je rozpędzał. Dobrym przykładem są potężne amerykańskie pick-upy i SUV-y. W takich pojazdach moc silnika jest bardzo często zbliżona do wartości, jakie osiągają rasowe, sportowe samochody.

Ciekawą kwestią jest stosunek mocy do masy. Wiadomo, że lżejsze auto będzie rozpędzać się o wiele szybciej niż cięższy samochód o tej samej mocy. W internecie możemy znaleźć wiele kalkulatorów obliczających stosunek mocy do masy auta. Warto do nich zajrzeć, np. przy wyborze mocnych, kompaktowych modeli, o podobnych osiągach. Często okazuje się, że w podobnych przypadkach, to właśnie masa ma kluczowe znaczenie.

Podsumowanie

Przygotowując się do zakupu wymarzonego auta starajmy się nie być zaślepieni ilością liczbą mechanicznych, jakie podane są w specyfikacji danego modelu. Równie ważne są pozostałe kwestie takie, jak moment obrotowy czy waga pojazdu. Bardzo często zdarza się, że lżejsze i bardziej sportowo zestrojone auto o niższej mocy jest bardziej dynamiczne od np. ciężkich limuzyn czy aut typu SUV. Warto o tym pamiętać, aby pierwsza jazda nowym nabytkiem nie stała się rozczarowaniem.