Myśleli, że zatrzymają pijanego kierowcę. W aucie siedziała 92-latka. Czy jest ograniczenie wiekowe na prowadzenie pojazdu?

Jechała bardzo wolno i utrudniała jazdę innym. Policjanci myśleli, że za kierownicą siedzi pijany kierowca i zatrzymali pojazd do kontroli. Auto prowadziła 92-latka, która nie wiedziała nawet, gdzie się znajduje.
Jechała zygzakiem
Funkcjonariusze z komisariatu na gdańskim śródmieściu zauważyli Volkswagena Golfa, który poruszał się w kierunku centrum. Nie jechał prosto, lecz zygzakiem, a na dodatek bardzo wolno, utrudniając w ten sposób jazdę innym. Policjanci myśleli, że kierowca jest pod wpływem alkoholu i zatrzymali auto do kontroli.
„W trakcie interwencji okazało się, że za kierownicą Volkswagena siedziała 92-latka z powiatu kartuskiego. W rozmowie z kryminalnymi kobieta powiedziała, że jechała z miejsca zamieszkania na rynek w Sopocie, lecz nie potrafiła określić, w jakim mieście się znajduje” – relacjonują policjanci.
92-latka nie była pod wpływem alkoholu. Co więcej, od 44 lat posiadała uprawnienia do prowadzenie auta. Nie wymaga hospitalizacji. Jej stan zdrowia, wynikający z podeszłego wieku, wskazywał jednak na to, że nie powinna już kierować pojazdami. Policjanci zakazali jej dalszej jazdy i wezwali karetkę pogotowia. Poinformowali również kierującą, że wystąpią z wnioskiem o skierowanie ją na badania lekarskie, które stwierdzą, czy może ona nadal siadać za kierownicę auta. (PRZECZYTAJ też: Jechała pijana samochodem. Zadzwoniła na policję i doniosła sama na siebie).
„Nikt z rodziny nie był w stanie pomóc seniorce. Na miejsce wezwano lawetę, która przewiozła 92-latkę i jej samochód do miejsca zamieszkania” – poinformowała Magdalena Ciska z KMP w Gdańsku.
Czy jest ograniczenie wiekowe na prowadzenie pojazdu?
W komunikacie, opublikowanym na stronie KMP w Gdańsku, czytamy, że przepisy prawa polskiego nie wskazują górnej granicy do kiedy osoba może kierować pojazdami. Jednak w pewnym wieku, pomimo niezależności, jaką daje prowadzenie samochodu, należy zrezygnować z kierowania pojazdami.
Wraz z wiekiem pogarsza się bowiem wzrok, obniża się koncentracja, spowalnia czas reakcji oraz spada koordynacja ruchowa. Osoby starsze cechują się też gorszymi sprawnością fizyczną i refleksem.
W przypadku kierowców kategorii „60 plus" dużą rolę odgrywa rodzina, bo to najbliżsi wiedzą, jakie ma schorzenia i jak spisuje się za kierownicą. To oni powinni w pierwszej kolejności interweniować i rozmawiać z osobą, co do której zachodzi podejrzenie, że nie jest już w stanie samodzielnie kierować pojazdem. (PRZECZYTAJ też: Ma 75 lat i na koncie ponad 4 tys. donosów na piratów drogowych. „Jestem bezlitosny”).
W tym roku weszły nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące wydawania praw jazdy. Zgodnie z nimi, osoby, które ukończyły 65 lat i chcą przedłużyć swoje prawo jazdy, muszą przejść dodatkowe badania lekarskie.