8 listopada 2024

Nie przerejestrowałeś auta? Nie odzyskasz pojazdu po odholowaniu

sm straż miejska holowanie laweta
Zdjęcie: SM Przemyśl.

Przepisy dotyczące zwrotu pojazdu po obowiązkowym usunięciu z drogi uderzają nie tylko w kierowców, którzy nie dopełnili formalności związanych z rejestracją auta. Kłopot z odbiorem samochodu może mieć każdy, mimo że prawo zostało zmienione, aby ten problem wyeliminować.

Samochód może zostać odholowany z drogi z kilku powodów, najczęściej jeśli zaparkujemy go w miejscu niedozwolonym. Jest to nie tylko kosztowne, ale również kłopotliwe, zwłaszcza jeśli auto „zniknęło” i nie mamy przy sobie dokumentów pojazdu. W takim przypadku odzyskanie auta po odholowaniu jest niemożliwe.

Odzyskanie auta po odholowaniu – pamiętaj o rejestracji

Do 23 sierpnia 2024 r. osoba, która korzystała z pojazdu niezarejestrowanego na siebie, praktycznie nie miała szans odebrać auta po jego usunięciu z drogi np. przez straż miejską. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dostrzegło problem i zmieniło przepisy. Teraz właściciel nie musi widnieć w dowodzie rejestracyjnym. Wystarczy np. umowa sprzedaży, użyczenia, wyrok sądu, dokument nabycia spadku lub faktura zakupu. Problem pojawia się, gdy takich dokumentów nie mamy przy sobie, a zwykle tak się właśnie dzieje. Przed odbiorem pojazdu musimy po nie wrócić, co komplikuje sprawę, zwłaszcza jeśli samochód został odholowany daleko od miejsca zamieszkania.

Uwaga! Problem dotyczy nie tylko osób, które nie rejestrują auta w terminie, ale także tych, które korzystają z ustawowego terminu 30 dni na rejestrację pojazdu.

Odzyskanie auta po odholowaniu – mObywatel nie wystarczy

Nawet będąc właścicielem pojazdu, możemy napotkać problem z jego odbiorem. Z jednej strony nie musimy mieć przy sobie fizycznego dokumentu kierowcy ani pojazdu – wystarczy aplikacja mObywatel. Jednak mimo nowelizacji przepisów związanych z usuwaniem pojazdów, ta nadal nie jest podstawą do wydania samochodu. Co prawda ustawodawca wskazał, że „inny dokument będący dowodem własności pojazdu” daje prawo do odbioru pojazdu z parkingu. Niestety, jednocześnie literalnie określił, co rozumie przez „inny”. Tu jednak wciąż zabrakło rządowej aplikacji. Efekt? Od dobrej woli strażnika będzie zależeć, czy pojazd uda się odzyskać.

Odbiór samochodu – brak wymogu opłaty przy odbiorze

Na szczęście nowe przepisy przyniosły też pozytywną zmianę. Pouczenie przekazywane kierowcom przez służby nie wprowadza już w błąd. Dotychczas dokument zawierał nieaktualną informację, że przed odbiorem pojazdu należy zapłacić za odholowanie, mimo że taki wymóg zniesiono w 2019 r. Teraz ministerstwo zaktualizowało oficjalne wzory pouczeń.