Włoska policja skarży się na Alfę Romeo, ale nie chce szkodzić wizerunkowi tej marki

Pod koniec kwietnia 2025 roku włoski związek zawodowy policji UNARMA złożył skargę do prokuratury w Rzymie na służbowe Alfy Romeo, znajdujące się w użytkowaniu Karabinierów. Wyrażał w niej poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa jednego modelu tego wytwórcy.
- Związek zawodowy włoskiej policji wyraża niezadowolenie z Alfy Romeo Tonale.
- Takie auta są użytkowane przez Karabinierów od listopada 2023 roku.
- UNARMA uznaje je za niestabilne i nienadające się do pościgów.
Niebezpieczna Alfa Romeo: przypadki dachowania
Alfa Romeo Tonale trafiła do włoskiej policji w listopadzie 2023 roku. Używa ona odmiany zaopatrzonej w 163-konny silnik benzynowy, wspomagany przez układ miękkiej hybrydy. Takie auto zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 8,8 s. Jego standardowym wyposażeniem jest 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa, przekazująca moment obrotowy na przednie koła.
Egzemplarze dla włoskiej policji przed rozpoczęciem służby zostały oczywiście odpowiednio zmodyfikowane. Wyposażono je w sprzęt radiowy, specjalistyczne oświetlenie, przestrzeń dla zatrzymanych oraz częściowo opancerzono.
Jak donosi niemiecki auto motor und sport, pracownicy włoskich służb zdecydowanie nie są zadowoleni z Alf Romeo Tonale. Często zgłaszają oni bowiem trudności z opanowaniem tych SUV-ów przy wysokich prędkościach lub na nierównych drogach.
Pojazdy uznano również za niestabilne i nienadające się do pościgów. Wewnętrzne raporty, zgłaszane przez UNARMA, zwracają uwagę na to, że w kilku przypadkach doszło do utraty kontroli nad tym autem, co skończyło się m.in. dachowaniem.
TUTAJ przeczytasz, jak wygląda zupełnie nowa Alfa Romeo Stelvio.
Zawiadomienie do prokuratury
Przedstawiciele włoskiej policji w swoim zawiadomieniu do prokuratury w Rzymie twierdzą, że użytkowanie Alf Romeo Tonale wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem dla włoskich policjantów.
„Liczne wypadki z dachowaniem wyraźnie pokazują, że Alfa Romeo Tonale jest niebezpieczna, zwłaszcza w mokrych warunkach. Ma słabą przyczepność i dlatego obecnie korzysta się z niej coraz rzadziej” – czytamy w piśmie złożonym do prokuratury.
Związek zawodowy UNARMA domaga się ponadto przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie incydentów z tym samochodem. Żąda również dostępu do dokumentacji technicznej Alfy Romeo Tonale czy raportów odbiorczych.
Przy okazji też Antonio Nicolosi – krajowy sekretarz generalny związku – podkreśla, że jego działanie nie ma na celu szkodzenia wizerunkowi Alfy Romeo. „Bezpieczeństwo funkcjonariuszy nie może być przedmiotem kompromisu” – przyznaje.
TUTAJ przeczytasz test Alfy Romeo Junior.
Niebezpieczna Alfa Romeo: domysły włoskiej prasy
Problem z policyjnymi Alfami szerokim echem odbił się we Włoszech. La Gazzetta dello Sport wskazuje, że niebezpieczne zachowanie Tonale może wynikać z czynników, które nie są bezpośrednio związane z konstrukcją tego samochodu.
Wylicza ona, że wpływ na to mogą mieć m.in. niewłaściwe opony, czy dodatkowa waga policyjnego sprzętu. Podobne spekulacje snuje też dziennik Roma Today.