Wyjazd pożyczonym autem poza UE – uważaj, na granicy mogą zabrać ci samochód!
Nawet w krajach Unii możesz mieć problem, jeśli poruszasz się pojazdem niezarejestrowanym na siebie. Poza Wspólnotą czeka jeszcze więcej pułapek. Sprawdź, jakie formalności musisz spełnić.
Wyjeżdżając za granicę, do innego kraju UE cudzym autem, warto zawsze mieć odpowiednie upoważnienie od właściciela. Jest to potwierdzenie, że korzystamy legalnie z danego pojazdu. Może to być również dokument wystawiony przez Polski Związek Motorowy (PZM), akceptowany przez większość służb granicznych i policji w Europie. Kosztuje od 65 zł (na 14 dni) do 115 zł (ważny 3 miesiące), dostępny jest w trzech językach (angielskim, niemieckim, francuskim) lub w języku węgierskim. Upoważnienie można nabyć w biurach PZM Travel lub online.
Cudzym autem poza UE – minimum to upoważnienie
Jednak nawet podczas podróży do Bułgarii czy Chorwacji wymagane jest upoważnienie od właściciela pojazdu przetłumaczone i poświadczone notarialnie. Podobne zasady obowiązują poza Wspólnotą. Oto formalności w wybranych państwach poza UE, jakie na nas czekają jeśli użytkujemy cudzy pojazd.
Albania
Podróżujesz samochodem, który należy do innej osoby lub firmy? Pamiętaj o posiadaniu notarialnego upoważnienia w języku angielskim od właściciela pojazdu.
Białoruś
Jeśli pojazd jest zarejestrowany poza obszarem celnym Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (kraje UE do niej nie należą), musisz dopełnić formalności związanych z czasowym wwozem. Dokument jest wystawiony na osobę, która będzie kierowała pojazdem. W przypadku, gdy właścicielem samochodu jest inna osoba, użytkownik musi posiadać upoważnienie poświadczone urzędowo. Natomiast, kiedy samochód należy do firmy, potrzebne będzie także poświadczone tłumaczenie na język rosyjski lub białoruski.
Bośnia i Hercegowina
Brak szczególnych wymagań. Profilaktycznie warto mieć przy sobie upoważnienie do korzystania z pojazdu.
Macedonia Północna
Gdy podróżujesz samochodem nie będąc jego właścicielem, powinieneś mieć odpowiednie pełnomocnictwo. Brak pełnomocnictwa może skutkować sankcjami, łącznie z konfiskatą pojazdu.
Mołdawia
Kierowca jadący pojazdem, którego nie jest właścicielem, powinien posiadać pisemne oświadczenie właściciela pojazdu, poświadczone notarialnie i przetłumaczone na język mołdawski (rumuński) lub rosyjski. Dokument taki (tylko oryginał z pieczęciami tuszowymi) powinien zawierać dane właściciela pojazdu i kierowcy (oprócz personaliów i adresu, również seria i numer dokumentu), informacje o pojeździe (marka, typ, rocznik, numer rejestracyjny) oraz czas na jaki pojazd został użyczony i co ważne, trasę, jaką może przebyć!
Norwegia
W Norwegii wystarczy pisemne oświadczenie właściciela pojazdu. Uwaga! Dotyczy to jedynie wyjazdów turystycznych. Przy dłuższych wyjazdach za samochód trzeba zapłacić cło. Procedura nie jest możliwa bez zgody lub udziału osoby, która jest właścicielem pojazdu.
Rosja
Przekraczając granicę, trzeba wypełnić wniosek o czasową odprawę celną środka transportu (tzw. wremiennyj wwoz). Jeśli w pojeździe nie ma właściciela, kierowca musi mieć notarialne upoważnienie do prowadzenia pojazdu przetłumaczone na język rosyjski.
Ukraina
Jeśli wjeżdżasz na Ukrainę cudzym samochodem, powinieneś mieć umowę użyczenia. Sporządza ją polski notariusz, a następnie tłumacz przekłada na język ukraiński.
Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii polisa ubezpieczeniowa jest wystawiana na kierowcę i pojazd, a nie tylko na pojazd, jak w Polsce. Dlatego poruszanie się samochodem użyczonym może budzić wątpliwości co do zakresu posiadanego ubezpieczenia. Natomiast nie ma przeciwwskazań do używania cudzego samochodu.
CZYTAJ TEŻ: Wyjazd cudzym autem za granicę. Jak uniknąć kłopotów?
Wyjazd cudzym autem poza UE nie dla „leasingowców"
Wyjazd autem z leasingu może nie być możliwy, jeśli udajemy się poza granice UE. Szczególnie podróż na wschód od naszych granic może nie uzyskać wymaganej zgody instytucji finansującej. Powód? Większość polis AC nie obejmuje Białorusi, Rosji, Ukrainy ani Mołdawii. Z kolei bez ubezpieczenia raczej nikt nie pozwoli nam wyruszyć w podróż. Jeśli złamiemy warunki umowy leasingowej, może to skutkować jej rozwiązaniem. Natomiast za wszelkie szkody trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.
Uwaga! Problem z ubezpieczeniem AC, które może nie działać we wszystkich krajach dotyczy, nie tylko aut leasingowanych, ale dotyka on każdego użytkownika, który wykupi polisę autocasco.