21 listopada 2024

Samochód uszkodzony przez znak drogowy – kto płaci za szkody?

policjant znak kontrola
Zdjęcie: Lubuska Policja.

Auto może uszkodzić nie tylko inny kierowca, ale również znak drogowy, który np. przewróci się na zaparkowany pojazd. Sprawcą nie będzie oczywiście sam znak, lecz osoba odpowiedzialna za jego ustawienie. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie.

Parkujesz samochód, a po powrocie zastajesz rozbitą szybę i uszkodzoną karoserię, na której leży znak drogowy. Takie nietypowe kolizje, choć rzadkie, zdarzają się, zwłaszcza podczas silnych wiatrów. Co więc zrobić, gdy znak drogowy uszkodzi pojazd?

Gdy znak uszkodzi pojazd – płaci zarządca drogi

Ustawa o drogach publicznych nakłada na zarządcę ulicy szereg obowiązków. Jest on odpowiedzialny m.in. za utrzymanie elementów drogi, urządzeń drogowych, znaków, sygnałów oraz innych elementów związanych z bezpieczeństwem ruchu. Ponadto jest zobowiązany do wykonywania robót interwencyjnych, utrzymaniowych i zabezpieczających, takich jak usuwanie dziur, likwidacja rozlanych substancji oraz odśnieżanie i odladzanie nawierzchni. Do jego obowiązków należy również regularna kontrola znaków, dbanie o ich widoczność i usuwanie uszkodzeń. Jeśli znak przewróci się na auto, można mówić o zaniedbaniach, co oznacza odpowiedzialność zarządcy za szkodę.

Gdy znak uszkodzi pojazd – ustal odpowiedzialnego

Zarządca drogi zależy od jej kategorii. Na tej podstawie można określić, kto będzie adresatem odszkodowania:

  • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – drogi krajowe oznaczone jedno- lub dwucyfrowo, ewentualnie poprzedzone literami “A” lub “S”
  • zarząd województwa – drogi wojewódzkie, oznaczone trzema cyframi, np. 201
  • zarząd powiatu – drogi powiatowe mają numer ewidencyjny składający się z czterech cyfr i jednej litery, stanowiącej wyróżnik województwa, np. 2233L
  • wójt, burmistrz lub prezydent miasta – drogi gminne oznaczone są liczbą sześciocyfrową z oznaczeniem województwa, np. 200040L

Poza drogami publicznymi istnieją także drogi prywatne, które mogą należeć np. do wspólnot mieszkaniowych czy obiektów handlowych.

Co zrobić, gdy samochód zostanie uszkodzony?

Oto kroki, które należy podjąć, gdy okaże się, że auto uległo zniszczeniu, a „sprawcą" jest znak.

  1. Zgłoś zdarzenie na policję – funkcjonariusze sporządzą notatkę z miejsca zdarzenia, która będzie ważnym dowodem i pomoże ustalić odpowiedzialność za znak. To nie jest obowiązkowy krok, ale może być pomocny.
  2. Udokumentuj zdarzenie – zrób zdjęcia uszkodzonego pojazdu, przewróconego znaku i miejsca wypadku. Pomóc mogą także zeznania świadków oraz nagrania z kamer monitoringu.
  3. Skontaktuj się z zarządcą drogi – jeśli nie wiesz, do kogo się zgłosić, możesz to sprawdzić np. w urzędzie gminy. Zarządca powinien podać numer polisy, który umożliwi zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela.

Zazwyczaj szkody są likwidowane przez ubezpieczyciela zarządcy drogi, tak jak np. każda kolizja. Może jednak zdarzyć się, że firma ubezpieczeniowa odmówi odszkodowania, jeśli przewrócenie znaku nie jest wynikiem zaniedbań, a np. aktem wandalizmu. W takim przypadku za szkody powinna odpowiadać osoba winna przewrócenia oznakowania. Jeśli nie uda się go ustalić za naprawę trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni lub skorzystać z polisy AC.