Strefa ruchu – jakie obowiązują w niej przepisy?

Strefa ruchu to obszar, na którym obowiązują określone zasady. Wyjaśniamy co, kryje się pod tym pojęciem i w jaki sposób bezpiecznie się po niej poruszać. Przedstawiamy także najistotniejsze różnice w odniesieniu do pozostałych rodzajów dróg.
Co to jest strefa ruchu?
Istniejąca od 2010 roku strefa ruchu jest drogą niepubliczną. W większości przypadków z tym znakiem spotykamy się jednak na terenach o większym natężeniu ruchu. Najczęściej na różnego rodzaju osiedlach, ale i w takich miejscach jak parkingi przy galeriach handlowych.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 988, 1002, 1768, 1783), oznacza ona „obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”. Do strefy ruchu odnoszą się dwa znaki. D-52 oznaczający wjazd i D-53, który pojawia się na końcu strefy i informuje o wyjeździe.
Strefa ruchu – jakie obowiązują przepisy?
Konkretne zasady w tym przypadku ustanawia zarządca bądź właściciel tego terenu. Mogą się one odnosić do kwestii związanych z:
- ograniczeniami prędkości
- parkowaniem
- kierunkiem jazdy
Strefa zamieszkania a strefa ruchu – różnice
Zarówno w strefie zamieszkania, jak i w strefie ruchu, obowiązują przepisy ruchu drogowego. Pierwsza różnica to ograniczenie prędkości. W strefie zamieszkania wynosi 20 km/h, podczas gdy w strefie ruchu jest wyższe i ustalone przez jej zarządcę lub właściciela (najczęściej do 50 km/h). Druga kwestia to pierwszeństwo przed pojazdami, które w strefie zamieszkania zawsze uzyskują piesi.
Przy okazji warto wspomnieć, że strefa zamieszkania oznaczana jest znakami D-40 (wjazd) i D-41 (koniec strefy).
Droga wewnętrzna a strefa ruchu – jakie są różnice?
Droga wewnętrzna jest drogą niepubliczną, na której nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Oznacza to, że kierowca poruszający się po tym obszarze może nie posiadać nawet stosownych uprawnień do prowadzenia pojazdu, czy nie używać pasów bezpieczeństwa. Nie musi mieć także włączonych świateł mijania.
Poruszając się w strefie ruchu musimy przestrzegać zasad ustanowionych przez jej właściciela lub zarządcę. W rezultacie przepisów ruchu drogowego. Określają je stosowne znaki lub sygnalizacja świetlna.
Kto ma pierwszeństwo w strefie ruchu?
Wyjeżdżając z tej strefy, powinniśmy zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu. Niedostosowanie się do tego przepisu grozi stworzeniem niebezpiecznej sytuacji na drodze oraz mandatem karnym.
Parkowanie a strefa ruchu – co mówią przepisy?
Parkowanie w strefie ruchu dozwolone jest na podstawie przepisów dotyczących parkowania na drogach publicznych. W obrębie chodnika jest dozwolone pod warunkiem zachowania przestrzeni, która nie powinna być mniejsza niż 1,5 metra. Tak, aby piesi mogli swobodnie się poruszać.
FAQ - najczęściej zadawane pytania.
Czy w strefie ruchu obowiązują przepisy ruchu drogowego?
W strefie ruchu obowiązują przepisy ruchu drogowego. Dodatkowo zwróćmy uwagę np. na znaki mówiące o ograniczeniach. Ponieważ dla danej strefy ruchu mogą być inne niż w przypadku pozostałych.
Nie dostosowując się do przepisów, narażamy się na mandat karny, założenie blokady na koło samochodu lub odholowanie pojazdu. Należy to szczególnie podkreślić z uwagi na nieświadomość wielu kierowców wjeżdżających do strefy ruchu. Nieprawidłowe parkowanie, przekroczenie prędkości, czy stwarzanie zagrożenia swoim stylem jazdy mogą narazić taką osobę na poważne konsekwencje ze strony odpowiednich służb.
Czy w strefie ruchu obowiązuje zasada prawej ręki?
Jeśli w strefie ruchu nie umieszczono znaków drogowych odnoszących się do pierwszeństwa przejazdu, to obowiązuje w niej tzw. zasada prawej ręki.
Jakie jest ograniczenie prędkości w strefie ruchu?
Ograniczenie prędkości w strefie ruchu określone jest odpowiednimi znakami. Jeśli natomiast znajduje się ona w obszarze zabudowanym to maksymalna dozwolona prędkość, z jaką możemy się poruszać, wynosi 50 km/h. Często jednak strefa ruchu zlokalizowana jest w obrębie strefy zamieszkania. W takim przypadku ograniczenie prędkości wynosi 20 km/h.
Czy strefa ruchu jest drogą wewnętrzną?
Strefa ruchu a droga wewnętrzna to dwie różne definicje. Warto jednak wiedzieć, że ta druga może stać się strefą ruchu, jeśli umieszczono w niej odpowiedni znak. Jednocześnie w strefie ruchu powinna znajdować się przynajmniej jedna droga wewnętrzna.