28 listopada 2023

Światła przeciwmgielne tylne i przednie – czy i kiedy ich używać?

Światła przeciwmgielne
Źródło: Wikimedia Commons

Światła przeciwmgielne pomag widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych. Niestety wiele osób używa ich także w sytuacjach, kiedy nie ma takiej potrzeby. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Kiedy włączać światła przeciwmgielne? Do czego służą?

Poniżej opisujemy, w jakich warunkach można włączyć światła przeciwmgielne. Zarówno tylne, jak i przednie.

Kiedy włączać światła przeciwmgielne tylne?

Tylnych świateł przeciwmgielnych można używać w złych warunkach pogodowych, kiedy widoczność jest mocno ograniczona. Warto o tym pamiętać i zrobić to dla własnego bezpieczeństwa. Poruszając się samochodem we mgle, z włączonymi dodatkowymi światłami przeciwmgielnymi stajemy się zdecydowanie lepiej widoczni z daleka przez kierowców jadących za nami. Należy jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które dokładnie reguluje art. 30 ust. 3 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:

„Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła”.

Z powyższej treści wynika, że aby używać tylnych świateł przeciwmgielnych, musimy być pewni, że inny kierowca nie jest w stanie dostrzec nas z odległości, o której wspomniano przepisach. Nie należy też zapominać o wyłączeniu w porę tego rodzaju oświetlenia.

Kiedy włączać światła przeciwmgielne przednie?

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku przednich świateł przeciwmgielnych. Ciekawą informacją jest fakt, że możemy ich używać również w dobrych warunkach atmosferycznych. Jednak tylko w określonej sytuacji. Informacje na ten temat znajdziemy w art. 51 ust. 5 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:

„Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”.

Dodatkowo przednie światła przeciwmgłowe możemy włączyć (podobnie jak tylne) jeśli przyjdzie nam poruszać się w trudnych warunkach atmosferycznych, co ujęto w art. 30 ust .1 pkt. 1a Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:

„Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie [...]”.

Jak włączyć światła przeciwmgielne?

Najczęściej włączamy je, korzystając z manetki przy kierownicy. Niektórzy producenci umieszczają włącznik również po lewej stronie od kierownicy, w dolnej części kokpitu. Kolejne miejsce to konsola centralna, na której zamontowano odpowiednie przyciski.

Światła przeciwmgielne – jak wygląda symbol?

Tylne światła przeciwmgielne oznaczane są ikonką reflektora obok którego z prawej strony umieszczono trzy poziome paski, przez które przebiega falista linia. W przypadku przednich oznaczenie wygląda podobnie, z tą różnicą, że trzy paski nie są umieszczone poziomo a lekko pochylone i znajdują się z lewej strony ikonki reflektora.

Niewłaściwe użycie świateł przeciwmgielnych – jaki grozi mandat?

100 zł i 2 punkty karne otrzymamy w przypadku niewłaściwego użycia przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych.

Podsumowując, kierowca może, ale nie musi używać świateł przeciwmgielnych. Co nie oznacza, że zwalnia go to z obowiązku posiadania w aucie tylnych świateł przeciwmgielnych. Należy również pamiętać o konsekwencjach niewłaściwego użycia tego rodzaju oświetlenia (zarówno przedniego, jak i tylnego).

Czy światła przeciwmgielne są obowiązkowe?

Posiadanie przednich świateł przeciwmgłowych nie jest obowiązkowe. Inaczej wygląda sprawa w przypadku tylnych. Zgodnie z przepisami każde auto zarejestrowane w Polsce musi posiadać oświetlenie tego rodzaju. Jednak zamontowane nie bliżej niż 10 cm od światła stop oraz nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż 100 cm od powierzchni jezdni.

Gdzie znajdują się światła przeciwmgielne?

Przednie światła przeciwmgielne umieszczone są najczęściej w zderzaku z lewej i z prawej strony, w dolnej części. W starszych pojazdach mogą być też zamocowane pod nim. Tylne montuje się również w zderzaku lub w lampie. Niektórzy producenci instalują je także w tylnej klapie po obu stronach miejsca, które przewidziano na montaż tablicy rejestracyjnej.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Kiedy można włączyć przednie światła przeciwmgielne?

Tylne światła przeciwmgielne można włączyć w trudnych warunkach atmosferycznych, tj. w momencie, kiedy zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Analogicznie przednie, jednak w tym przypadku w przepisach nie ma podanej konkretnej odległości. Dodatkowo możemy ich używać na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi (również w normalnych warunkach atmosferycznych).

Jak oznacza się światła przeciwmgielne?

Tylne oznaczane są ikoną reflektora obok którego z prawej strony widnieją trzy poziome paski i przebiegająca przez nie falista linia. W przypadku przednich podobnie, z tą różnicą, że paski nie są umieszczone poziomo a pochylone i znajdują się z lewej strony ikony.

Kiedy nie można używać świateł przeciwmgielnych?

Świateł przeciwmgielnych nie można używać w normalnych warunkach atmosferycznych, kiedy widoczność jest na tyle dobra, że wystarczy włączyć światła mijania. Zapalone światła przeciwmgielne w takiej sytuacji będą po prostu oślepiać innych kierowców.

Gdzie znajduje się światło przeciwmgielne?

Przednie światła przeciwmgielne (halogeny) umieszczone są w dolnej partii zderzaka. Tylne, w tylnym zderzaku lub w lampie czy tylnej klapie.