Jak prawidłowo liczyć termin na rejestrację pojazdu?

Nie chcesz zapłacić kary za opóźnienie w rejestracji auta? Sprawdź, od kiedy biegnie ustawowy czas na dopełnienie formalności po nabyciu, przekazaniu w darowiźnie lub odziedziczeniu pojazdu.
Od 1 stycznia 2024 roku nabywca ma obowiązek zarejestrować pojazd w ciągu 30 dni, niezależnie od tego, czy został on kupiony w Polsce, czy sprowadzony z zagranicy. Niedotrzymanie terminu skutkuje karą finansową: 500 zł dla osób fizycznych i 1000 zł dla firm zajmujących się sprzedażą aut. Przedsiębiorcy mają wydłużony czas na formalności do 90 dni. Jak jednak prawidłowo liczyć termin na rejestrację pojazdu?
Termin na rejestrację pojazdu – bez dnia zakupu
Dzień, w którym nabyto lub otrzymano pojazd, nie wlicza się do biegu 30-dniowego terminu na rejestrację samochodu. Termin ten zaczyna się dopiero od dnia następującego po zakupie pojazdu lub jego otrzymaniu. Wynika to z ogólnych zasad obliczania terminów w polskim prawie administracyjnym (art. 57 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego).
Jeśli samochód kupimy np. 31 grudnia, to ustawowe 30 dni zaczynają biec od 1 stycznia. Ostateczny termin upływa 30 stycznia (włącznie). Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy (np. niedzielę lub święto), formalności można dopełnić w następnym dniu roboczym.
Termin rejestracji auta w przypadku dziedziczenia
W przypadku dziedziczenia sytuacja jest bardziej skomplikowana. Pomimo że zgodnie z Kodeksem cywilnym spadek nabywa się z chwilą śmierci spadkodawcy, 30-dniowy termin na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu biegnie dopiero od momentu prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub od dnia sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Reguluje to art. 73aa ust. 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.
Jeśli spadkodawca zmarł 1 stycznia, a sąd wydał prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku 15 kwietnia, to 30-dniowy termin na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu rozpoczyna się 16 kwietnia i upływa 15 maja.