20 maja 2025

Umów się online albo odejdź z kwitkiem? Ograniczenia w wydziale komunikacji

wydział kumnikacji rejestracja

Załatwianie urzędowych formalności nie należy do przyjemności. Dodatkowo w wielu przypadkach, aby umówić się na wizytę – np. w celu rejestracji pojazdu – trzeba wcześniej zarezerwować wolny termin. W teorii ma być sprawniej i wygodniej, w praktyce to tylko utrudnia życie.

W wielu wydziałach komunikacji i starostwach nie można tak po prostu udać się do urzędu, aby np. przerejestrować pojazd. Do okienka mogą dostać się tylko osoby z rezerwacją. Takie zasady obowiązują już w wielu urzędach w kraju. Z jednej strony kierowcom grożą kary za nieterminowe dopełnienie obowiązków, a z drugiej – mają oni ograniczony dostęp do urzędu.

Ograniczony dostęp do urzędu – skargi kierowców

Obywatel skarży się do Rzecznika Praw Obywatelskich, że w Urzędzie Miasta Łodzi zarejestrowanie auta czy odbiór prawa jazdy wymaga uprzedniego umówienia wizyty za pośrednictwem strony internetowej urzędu. Podkreśla, że wyklucza to osoby starsze, bez dostępu do internetu lub mające trudności z jego obsługą.

Do RPO wpłynęło pismo mieszkańca Łodzi, który skarży się na trudności w dostępie do usług publicznych Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta. Wskazuje on, że załatwienie spraw wymaga uprzedniego umówienia wizyty za pośrednictwem strony internetowej wizyty.uml.lodz.pl.

W ocenie kierowców wymóg, by wszystkie wizyty były umawiane wyłącznie drogą elektroniczną, wyklucza osoby starsze, niemające dostępu do internetu lub mające trudności z jego obsługą. Dodają, że dostępne terminy wizyt w urzędzie są mocno ograniczone, co powoduje, że okres oczekiwania wydłuża się do wielu tygodni.

Ograniczony dostęp do urzędu – teoretyczne usprawnienie

W efekcie wdrożenia systemu przyjęć interesantów mieszkańcy nie są w stanie załatwić spraw w rozsądnym terminie. Prowadzi to do naruszenia prawa obywateli do równego dostępu do usług publicznych oraz zasady szybkości postępowania, która obliguje organy administracji do działania efektywnego – sprawnego, szybkiego i skutecznego, bez zbędnych opóźnień.

Biuro RPO zwróciło się do UM w Łodzi o ustosunkowanie się do zarzutów mieszkańców i przedstawienie stanowiska. Problem w tym, że takie „ułatwienia” czekają na właścicieli aut w wielu miastach w Polsce. Niestety, jedynym lekarstwem jest np. e-rejestracja pojazdów. Tymczasem ta wciąż jest w powijakach.

Zdalna rejestracja aut – dopiero za dwa lata

Obecnie internetowa rejestracja pojazdów jest możliwa jedynie dla salonów samochodowych posiadających firmowe konto w ePUAP. Tylko dealerzy, którzy dysponują podpisem zaufanym, osobistym lub kwalifikowanym, mogą składać wnioski w imieniu swoich klientów na podstawie udzielonego upoważnienia.

Nowy system ma umożliwić składanie wniosku online także przez osoby prywatne, bez wizyty w urzędzie. Tablice i dokumenty będzie można odebrać osobiście lub zamówić pocztą. Na przeszkodzie stoją jednak przepisy i brak odpowiedniego systemu informatycznego. Ministerstwo zapowiada, że pełne wdrożenie nastąpi dopiero za około dwa lata. To jednak dość optymistyczny scenariusz.