7 lipca 2025

Wakacyjna jazda skuterem – co wolno, a czego nie?

motorower para
Zdjęcie: GettyImages.

Szczególnie podczas urlopu, wielu kierowców przesiada się z samochodu na skuter. Niestety, nie każdy pamięta o specyficznych przepisach dotyczących jednośladów. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim ruszysz w trasę w kraju lub za granicą.

Skuter świetnie się sprawdza jako wakacyjny środek transportu, który skutecznie zastępuje auto, zwłaszcza w zatłoczonych kurortach. Jednak, jeśli kierowca nie ma większego doświadczenia z jednośladami, wskazane jest wcześniejsze poćwiczenie jazdy. Jazda skuterem to także inne zasady ruchu drogowego.

Jazda skuterem – uprawnienia na motorower

Skuter formalnie może być motorowerem lub motocyklem. Zgodnie z prawem do kierowania motorowerem, czyli pojazdem zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, uprawnia prawo jazdy kategorii AM. „Samochodowa” kategoria B również daje możliwość prowadzenia takiego pojazdu. Natomiast osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku, mogą jeździć motorowerem bez konieczności posiadania prawa jazdy.

Jazda skuterem – uprawnienia na motocykl

Jeśli skuter nie spełnia warunków technicznych dla motoroweru, traktuje się go jako motocykl. W przypadku pojazdu z silnikiem spalinowym o pojemności do 125 cm³ i mocy do 11 kW, kierowca musi posiadać prawo jazdy kategorii A1. Kategoria A2 lub A pozwala prowadzić skutery o większej pojemności i mocy. W praktyce takie wymagania dotyczą raczej mocniejszych modeli niż standardowych skuterów.

Nie oznacza to jednak, że jazda skuterem, który jest motocyklem, zawsze oznacza konieczność posiadania prawa jazdy kategorii A. Osoby z prawem jazdy kategorii B (od co najmniej trzech lat) mogą legalnie prowadzić motocykle i skutery o pojemności do 125 cm³ bez zdobywania dodatkowych uprawnień. Dopuszczony pojazd musi jednak spełniać konkretne wymagania techniczne:

  • pojemność silnika nie może przekraczać 125 cm³
  • moc maksymalna musi być ograniczona do 11 kW (czyli około 15 KM)
  • stosunek mocy do masy własnej pojazdu nie może być większy niż 0,1 kW/kg

Zasady ruchu dla skuterów

W świetle prawa motorower nie jest pojazdem silnikowym. To ma istotne konsekwencje. Przede wszystkim motorowerem – niezależnie od jego wyglądu – nie wolno poruszać się po autostradach ani drogach ekspresowych. Nie można nim też jechać po chodniku czy drodze dla rowerów. Obowiązuje zasada, że kierujący motorowerem powinien korzystać z pobocza. Oczywiście o ile jego stan na to pozwala i nie powoduje to utrudnień dla pieszych. Jeśli pobocze jest nieprzejezdne, skuterem należy jechać po jezdni, możliwie blisko jej prawej krawędzi. W przypadku motocykli można korzystać z dróg szybkiego ruchu i nie ma obowiązku poruszania się poboczem.

Bez względu na rodzaj skutera, prawo wymaga, by kierowca trzymał przynajmniej jedną rękę na kierownicy, a nogi na podnóżkach lub podłodze pojazdu. Nie wolno czepiać się innych pojazdów, ani rozmawiać przez telefon wymagający trzymania telefonu. Nie wolno także jechać obok innego uczestnika ruchu – nawet innego skutera. Obowiązuje jazda jeden za drugim. Zarówno kierowca, jak i pasażer muszą mieć na głowie kaski ochronne spełniające odpowiednie normy. Skuterem nie można też przewozić osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Pasażer i kierowca muszą mieć zawsze kask ochronny.

Skuter, bez względu na to, czy traktowany jest jako motorower, czy motocykl, musi mieć włączone światła – także w dzień. Jeżeli przewożone jest dziecko w wieku do siedmiu lat, prędkość jazdy nie może przekraczać 40 km/h. Skuter musi być zarejestrowany – potwierdzeniem tego jest ważny dowód rejestracyjny lub pozwolenie czasowe.

Jazda skuterem za granicą

Wypożyczając skuter za granicą lub planując wyjazd jednośladem do innego kraju, należy pamiętać, że mogą tam obowiązywać inne wymagania dotyczące prawa jazdy. Co do zasady, możliwość jazdy motorowerem bez prawa jazdy (dla osób urodzonych w 1995 r. i wcześniej) dotyczy wyłącznie terytorium Polski. Również uprawnienie do kierowania motocyklem na podstawie kategorii B obowiązuje wyłącznie w kraju. Za granicą wymagane jest posiadanie odpowiednich uprawnień.