1 listopada 2023

Wszystkich Świętych na drodze. Zaplanuj bezpiecznie swój wyjazd

korek na drodze

Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na drogach. GDDKiA apeluje o ostrożność oraz informuje o podjętych działaniach, które mają ułatwić kierowcom sprawne i bezpieczne podróżowanie.

Wszystkich Świętych na drogach

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w środę, a więc w środku tygodnia. Z tego powodu to także okazja na zaplanowanie przedłużonego weekendu. W tym przypadku mógł on był rozpoczęty 28 października i trwać do 1 listopada, albo od tego dnia się zacząć i zakończyć w niedzielę 5 listopada. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przez cały ten czas służby drogowe działają w stanie podwyższonej gotowości, wspierając w działaniach jednostki policji. (ZOBACZ też: Rusza wielka akcja policji na Wszystkich Świętych. Uważaj, żeby nie dostać mandatu).

Przyjęta „świąteczna” organizacja pracy ma umożliwić podejmowanie natychmiastowych działań, aby utrzymać przejezdność dróg krajowych. GDDKiA przypomina najważniejsze zasady, dzięki którym podróżowanie w okresie świątecznym będzie przyjemniejsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Dekalog rozsądnego kierowcy

Przede wszystkim warto pamiętać o ograniczeniach dla ciężarówek. W okresie Wszystkich Świętych ograniczony będzie ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 31 października (wtorek), w godzinach od 18 do 22 oraz 1 listopada (środa) od 8 do 22.


Warto zwrócić także uwagę na wszelkie zmiany organizacji ruchu przy nekropoliach (najczęściej związane z zakazem parkowania).
GDDKiA ostrzega jednak nie tylko przed „drogowymi” zmianami, ale także przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jesień to czas, gdy jest ślisko, mokro i mgliście.

TU przeczytasz 7 wskazówek dotyczących jazdy we mgle.

Warto pamiętać o dekalogu rozsądnego kierowcy. To m.in.

  • Dostosuj prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również natężenia ruchu.
  • Przygotuj odpowiednio pojazd. Sprawdź wycieraczki, reflektory, a podczas jazdy pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. 
  • Nie nadużywaj przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.
  • Jeżeli spada temperatura, warto pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy opon zimowych zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Telefon GDDKiA czynny całą dobę

Poza tymi zasadami, GDDKiA przypomina, że warto wejść na stronę internetową drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwonić na 19 111, aby dowiedzieć się jakich utrudnień można się spodziewać na trasie. Ale nie tylko. Także pod tymi adresami można zgłaszać wszelkie problemy, jak np. uszkodzone elementy infrastruktury drogowej lub nawierzchni.

Telefon jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.