Potrącenie zwierzęcia – pamiętaj o obowiązku udzielenia pomocy!

Tak jak w przypadku wypadku z udziałem ludzi, mamy obowiązek udzielić pomocy, gdy potrącimy zwierzę. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że za brak reakcji, może mu grozić nawet 30 dni aresztu i 5000 zł grzywny.
W przypadku potrącenia lisa czy dzika bardziej skupiamy się na uszkodzeniach pojazdu niż na stanie zwierzęcia. W efekcie, o ile pojazd jest sprawny, kierowca zwykle odjeżdża, zapominając o poinformowaniu służb, że miał miejsce wypadek ze zwierzęciem. Tymczasem jest to poważne i kosztowne wykroczenie.
Wypadek ze zwierzęciem – uważaj jesienią, rano i wieczorem
Większość drobnych kolizji z dzikimi zwierzętami nie jest nigdzie zgłaszana. Policja co roku odnotowuje zaledwie 200 takich wypadków, jednak szacuje się, że ich liczba może być nawet 100 razy większa.
Szczególnie jesienią i zimą dzikie zwierzęta dość często pojawiają się na drodze, co zwiększa ryzyko potrącenia. Zwykle ma to miejsce rankiem oraz późnym wieczorem – i co ważne, nie zawsze na drogach przebiegających przez las.
Wypadek ze zwierzęciem – wymagane zgłoszenie
Jeśli dojdzie do kolizji drogowej z udziałem zwierzęcia, należy traktować to jak każdy inny wypadek. Należy więc zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Następnie mamy obowiązek udzielenia pomocy ofierze, nawet jeśli jest to zwierzę. Zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt: „prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb”. Ustawa wymienia tu:
- lekarza weterynarii
- członka Polskiego Związku Łowieckiego
- inspektora organizacji społecznej, której statutowym celem jest ochrona zwierząt,
- policjanta
- strażnika ochrony kolei
- strażnika gminnego/miejskiego
- funkcjonariusza Straży Granicznej
- pracownika Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych
- strażnika Państwowej Straży Łowieckiej lub Państwowej Straży Rybackiej
Z tej długiej listy najłatwiej powiadomić policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Przyjazd funkcjonariuszy może być konieczny jeszcze z innego powodu – notatka może pomóc w walce o odszkodowanie. Sprawdź w tym artykule, jak się o nie starać .
Wypadek ze zwierzęciem – co grozi za ucieczkę
Jeśli po potrąceniu np. sarny odjedziemy bez uprzedniego poinformowania policji, grozi nam odpowiedzialność karna. Ustawa przewiduje karę do 30 dni aresztu lub grzywnę od 20 do 5000 złotych. To jednak nie koniec sankcji. Sprawca wykroczenia powinien liczyć się również z nawiązką do 1000 złotych, która zostanie przeznaczona na cele związane z ochroną zwierząt.
Uwaga! Po potrąceniu zwierzęcia, sprawdzając jego stan, należy zachować ostrożność, gdyż może ono być niebezpieczne lub przenosić groźne choroby. Fachową pomocą powinien zająć się lekarz weterynarii.