7 lipca 2025

Wyższa prędkość w obszarze zabudowanym – tylko dla wybranych kierowców

70 km/h znak b-33
Zdjęcie: GettyImages.

Za znakiem „obszar zabudowany” często pojawia się możliwość legalnej jazdy z prędkością większą niż 50 km/h. Taki przywilej nie dotyczy jednak wszystkich pojazdów.

Ze względu na warunki drogowe maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym bywa obniżana. Najczęściej na ulicach z intensywnym ruchem pieszych i rowerzystów. Zdarza się jednak, że zarządcy dróg pozwalający jechać nieco szybciej. Takie rozwiązanie stosuje się głównie na szerokich miejskich arteriach, które bardziej przypominają trasy szybkiego ruchu niż klasyczne ulice. Warto pamiętać, że obniżony limit dotyczy wszystkich pojazdów. Wyższa prędkość w obszarze zabudowanym obowiązuje tylko wybrane kategorie pojazdów.

Wyższa prędkość w obszarze zabudowanym – tylko lekkie samochody i motocykle

Przepisy regulujące dopuszczalną prędkość w takich przypadkach znajdują się w rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zgodnie z § 27 ust. 3, znak B-33 ustawiony w obszarze zabudowanym, który zezwala na jazdę powyżej 50 km/h, dotyczy wyłącznie samochodów osobowych, motocykli oraz samochodów ciężarowych o DMC do 3,5 tony.

Wśród pojazdów uprawnionych do skorzystania z podwyższonego limitu brakuje zespołów pojazdów. Auto osobowe z przyczepą musi zatem poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h tak długo, jak znajduje się w obszarze zabudowanym. Typ przyczepy nie ma znaczenia – ograniczenie obowiązuje niezależnie od niej.

Przed 8 października 2015 r. dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym wynosiła 60 km/h. Dopiero przekroczenie tej wartości (np. 70 km/h) powodowało, że znak B-33 przestawał obowiązywać wszystkie pojazdy.

Wyższa prędkość w obszarze zabudowanym – ograniczenia nie tylko dla przyczep

Nawet wśród pojazdów objętych możliwością jazdy z wyższą prędkością występują wyjątki. Ograniczenia dotyczą m.in.:

  • pojazdów przewożących towary niebezpieczne
  • pojazdów z urządzeniem wystającym do przodu ponad 1,5 m od siedzenia kierującego
  • pojazdów holujących inny pojazd silnikowy
  • motocykli, którymi przewozi się dziecko do lat 7
  • samochodów ciężarowych przewożących osoby poza kabiną kierowcy

Dla kierowców posiadających prawo jazdy kat. B wyjątki te zazwyczaj mają marginalne znaczenie. Pojazdy holujące inny samochód mogą poruszać się z maksymalną prędkością 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza nim – niezależnie od znaków.

Znaki nie zawsze działają także poza miastem

Kierowcy ciągnący przyczepę muszą pamiętać również o ograniczeniach poza obszarem zabudowanym. W ich przypadku nie wszystkie znaki ograniczające prędkość mają zastosowanie. Dla zespołów pojazdów obowiązuje maksymalna prędkość 80 km/h na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach dwujezdniowych z co najmniej dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na innych drogach limit wynosi 70 km/h. Nawet jeśli znak dopuszcza 100 km/h na autostradzie, auto z przyczepą nie może przekroczyć 80 km/h.