Lepsza ochrona w OC – ubezpieczyciel musi płacić więcej

Od dziś zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące obowiązkowych polis komunikacyjnych. Rośnie odpowiedzialność ubezpieczycieli za szkody. Większość kierowców i tak na tym nie skorzysta, ale niektórych może to uchronić przed bankructwem.
Bez względu na firmę obowiązuje wszędzie jednolita suma gwarancyjna w OC. Jest to kwota, do jakiej ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone przez swojego klienta. Od 6 listopada obowiązuje wyższa suma gwarancyjna, co wymusza nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG) i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zmiany w polskim prawie wynikają z implementacji unijnej dyrektywy komunikacyjnej, która nakłada na UFG nowe obowiązki.
Wyższa suma gwarancyjna w obowiązkowym OC – nowe stawki dla całej UE
Aktualne kwoty gwarancyjne w polisach OC wynoszą maksymalnie:
- 29 876 400 zł w przypadku szkód na osobie
- 6 021 600 zł w przypadku szkód w mieniu
Obie kwoty stanowią maksymalne wartości odszkodowań na jedno zdarzenie, bez względu na liczbę poszkodowanych. Co istotne, dotyczą one nie tylko nowych umów, ale również tych już zawartych. Przed 6 listopada 2024 r. było to:
- 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie
- 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu
Warto zauważyć, że poprzednie kwoty były wyrażone w euro, co powodowało, że wysokość sumy gwarancyjnej zależała od kursu waluty w dniu szkody.
Wyższa suma gwarancyjna – skorzystają nieliczni
Już poprzednie limity ochrony były wystarczające. Jednak może zdarzyć się przekroczenie sumy ubezpieczenia OC, np. w przypadku katastrofy drogowej z wieloma rannymi. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma obowiązek zapłacić nie tylko za zniszczone pojazdy, lecz także za szkody osobowe. To właśnie koszty leczenia, rehabilitacji czy odszkodowań za obrażenia mogą osiągnąć ogromne kwoty.
Warto pamiętać, że ubezpieczyciel musi powiadomić poszkodowanego lub jego spadkobierców, gdy kwota wypłat zbliży się do 80% sumy gwarancyjnej. Poszkodowany ma prawo wystąpić do sądu o zwiększenie kwoty. W ostateczności odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań spoczywa na sprawcy zdarzenia.
Nie tylko zmiana sumy gwarancyjnej
Nowością jest możliwość dochodzenia odszkodowania z OC w miejscu zamieszkania poszkodowanego, nawet jeśli ubezpieczyciel jest niewypłacalny. Te zadania zostaną powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. W przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela przy zdarzeniach poza Polską, odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań przejmie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Ważnym elementem zmian jest również wprowadzenie jednolitego wzoru zaświadczeń o przebiegu ubezpieczeń dla całej UE. Przepisy te wejdą w życie 24 lipca 2025 r. „Unijne” zaświadczenie będzie przydatne np. przy zakupie polisy w kraju, gdzie wcześniej nie posiadaliśmy ubezpieczenia. W Polsce takie dokumenty wystawia UFG. Zgodnie z nowymi przepisami ubezpieczyciele będą musieli informować, w jakim zakresie wykorzystują zaświadczenia przy obliczaniu ceny polisy.