Zastrzeżenie numeru PESEL utrudni oszustom zakup OC na cudze dane

Przestępcy kupują samochody na fałszywe dane, aby uniknąć opłat za obowiązkowe ubezpieczenie. Zmiany w przepisach mają ograniczyć to zjawisko. Jednak nie zapobiegną w całości procederowi.
Złodzieje tożsamości wpadli na pomysł, jak wykorzystać cudzy PESEL do zakupu samochodu, unikając przy tym wielu kosztów. Zazwyczaj nie interesują ich luksusowe modele, a raczej tanie, często niesprawne pojazdy, dla których koszt ubezpieczenia OC może przewyższać ich wartość. Tymczasem zastrzeżenie PESEL dotyczyło dotąd ochrony przed wyłudzeniami kredytów, pożyczek czy rejestracji karty SIM na cudze dane. Teraz ma pozwolić uchronić się przed zakupem OC na cudze konto.
Zakup auta na cudze dane
Przestępcy podszywają się pod inne osoby zawierając umowy kupna-sprzedaży samochodów. Posługują się fałszywymi danymi lub podrobionymi dokumentami, a sprzedający często nie sprawdza ich tożsamości. Gdy zgłasza sprzedaż do urzędu, „kupujący” zostaje wpisany jako właściciel w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Od tego momentu wszystkie mandaty, kary i zaległości obciążają niczego nieświadomą ofiarę kradzieży tożsamości. Paradoksalnie to sam sprzedający, zgłaszając transakcję, uruchamia cały proceder.
Zanim pojazd zostanie rozebrany i sprzedany na części, często jeszcze przez pewien czas jeździ po drogach. Musi więc mieć ważne OC. Przestępcy po raz kolejny wykorzystują cudze dane – zawierają ubezpieczenie z odroczoną płatnością lub na raty. Gdy pojawiają się zaległości, ubezpieczyciel domaga się pieniędzy od „właściciela”. Co ważne, brak zapłaty nie unieważnia polisy – ochrona odpowiedzialności cywilnej działa do końca okresu, na jaki została zawarta.
Zastrzeżenie PESEL – będzie działać u ubezpieczyciela
Biorąc pod uwagę, że takich przypadków jest coraz więcej, mają się zmienić przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Projektowane zmiany mają na celu przeciwdziałanie zawieraniu umów obowiązkowego ubezpieczenia OC z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych. Kluczowym rozwiązaniem będzie przyznanie ubezpieczycielom uprawnienia do weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL.
W takim przypadku firma będzie mogła odmówić zawarcia umowy OC. Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, ubezpieczyciel nie ma takiej możliwości. Dostęp dostaną nie tylko zakłady ubezpieczeń, ale też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gotowy projekt przepisów ma wejść w życie jeszcze w tym roku.
Zastrzeżenie PESEL – potrzebna dodatkowa ochrona
Z jednej strony dla kierowców to dobra informacja, ponieważ zyskają dodatkowe narzędzie ograniczające skutki kradzieży tożsamości. To jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów.
To, że zniknie problem należności za OC, nie oznacza końca kłopotów dla ofiar oszustów. Ci nadal będą dostawać wezwania do zapłaty od UFG za brak obowiązkowej polisy, czy też mandaty z fotoradarów. Konieczne są więc dalsze zmiany przepisów. Zastrzeżenie PESEL powinno umożliwić także zablokowanie wpisu do rejestru CEP danej osoby jako właściciela pojazdu.