Znaki drogowe – ukryte znaczenia!

Znaki drogowe mogą jednocześnie informować, nakazywać i zakazywać. Sprawdź, które znaki mają podwójne znaczenie.
Znaki drogowe często kryją w sobie dodatkowe znaczenia, które może okazać się niezwykle istotne dla kierowcy. Mimo że na pierwszy rzut wydają się proste, również ukryto w nich pułapki, które mogą skończyć się mandatem. Sprawdź, na co uważać!
Znaki o podwójnym znaczeniu
Wybraliśmy popularne znaki drogowe, które każdy kierowca często mija na swojej drodze, jednak nie zawsze zdaje sobie sprawę jakie informacje mogą przekazywać.
Niebezpieczne zakręty
Znak „niebezpieczne zakręty" (A-3 lub A-4) razem z tabliczką T-5 wskazująca początek drogi krętej razem ostrzegają przed krętą drogą. Na tak oznaczonym odcinku drogi można używać światła przeciwmgłowe przednie w nocy, nawet przy normalnej przejrzystości powietrza. Co oczywiście jest zakazane, jeśli nie zainstalowano zestawu takich znaków.
Wlot drogi jednokierunkowej
Znaki drogowe „wlot drogi jednokierunkowej” (A-6e z lewej strony lub A-6d z prawej strony) również zabrania wjazdu w boczną ulicę. Znak ostrzegawczy pełni więc rolę również zakazu.
Skrzyżowanie o ruchu okrężnym
Znak ostrzega przed wjazdem na rondo. Jednocześnie informuje, że dopuszczalne jest wyprzedzanie. Uwaga! Jeśli nie występuje z nim dodatkowo znak „pierwszeństwo przejazdu", pojazdy znajdujące się na rondzie muszą ustępować pierwszeństwa tym wjeżdżającym na skrzyżowanie. Należy też pamiętać, że jeśli nie ma linii wyznaczających pasy ruchu na rondzie, zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony.
Zwężenie jezdni
Ostrzeżenie o zwężeniu (może występować z prawek strony lub lewej) informuje także o pierwszeństwie przejazdu. Auta na zwężonym odcinku, muszą przepuścić te jadące pasem bez zwężenia.
Zwierzęta dzikie
Znak ten ostrzega o możliwości napotkania na drodze zwierząt leśnych. Równocześnie to dość praktyczna informacja dotycząca potencjalnych roszczeń o odszkodowanie. Jeśli dojdzie do kolizji ze zwierzęciem na tym odcinku drogi, praktycznie nie ma szans na odszkodowanie z OC zarządcy drogi, który ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa.
Odcinek jezdni o ruchu dwukierunkowym
W tym przypadku ostrzeżenie o odcinku jezdni o ruchu dwukierunkowym. Znak ostrzega jadących jezdnią jednokierunkową przed miejscem, w którym rozpoczyna się ruch dwukierunkowy. Przypomina również, że należy zjechać na prawą połową jezdni, aby nie najechać na auto jadące z przeciwnego kierunku.
Zakaz wyprzedzania
Zakaz wyprzedzania. Pomimo ustawienia takiego znaku można wyprzedzać motocykle (jednośladowe) oraz motorowery i rowery. Stosowany jest w miejscach, gdzie manewr wyprzedzania może być niebezpieczny, ponieważ brak jest dostatecznej widoczności pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.
Nakaz jazdy prosto
Nakaz dodatkowo zastępuje znak „zakaz skrętu”. Obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy. Zwykle jest ustawiany na drogach o dużym natężeniu ruchu w celu wyeliminowania skręcania w lewo.
Strefa zamieszkania
W strefie zamieszkania trzeba stosować się do wszelkich zapisów kodeksu ruchu, czyli obowiązują tam zasady jak na każdej innej ulicy publicznej. Oznacza to także, że policja czy straż miejska mają prawo wypisać mandat za każde wykroczenie.
Kierowca poruszający się po „strefie zamieszkania” musi pamiętać, że pieszy ma zawsze pierwszeństwo. Może on przechodzić w każdym miejscu jezdni, a nawet iść jej środkiem. Dopuszczalna prędkość maksymalna dla wszystkich pojazdów wynosi zaledwie 20 km/h.
CZYTAJ TEŻ: Nowe, żółte znaki na drogach – nie musisz się nimi przejmować
W „strefie zamieszkania” wolno parkować tylko na wyznaczonych miejscach parkingowych. Pozostawianie samochodu w innych miejscach jest zabronione, nawet jeśli nie utrudnia się ruchu. Progi zwalniające nie muszą być oznakowane znakiem ostrzegawczym.
Wyjeżdżanie z tak oznakowanej ulicy stanowi włączanie się do ruchu. W związku z tym, nawet jeśli nie ma znaku „ustąp pierwszeństwa”, trzeba przepuścić wszystkie pojazdy znajdującym się na drodze publicznej.