Żółte znaki na jezdni – uważaj, bo się pogubisz!

Tymczasowa organizacja ruchu odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach podczas prac budowlanych lub remontowych. Jednak nie zawsze specjaliści od dróg dbają o właściwe oznakowanie, co stwarza problemy dla kierowców, szczególnie w przypadku żółtych znaków poziomych.
Remont czy budowa drogi, szczególnie w mieście, oznacza spore problemy dla kierowców. Te można jednak minimalizować jeśli drogowcy przyłożą się do swojej pracy. Szczególnie jeśli zadbają o żółte znaki poziome.
Żółte znaki poziome – zasady stosowania
Znaki poziome są zazwyczaj białe. Żółtą barwę stosuje się tylko w przypadku oznakowania czasowego, np. nanoszonego podczas remontu jezdni. W sytuacji, gdy na drodze znajdują się znaki białe i żółte wskazujące różne sposoby zachowania, kierowca musi stosować się wyłącznie do znaków żółtych.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. „w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach", żółte oznakowanie musi spełniać następujące wytyczne:
- znaki białe, które nie obowiązują w czasowej organizacji ruchu, muszą być przekreślone kreskami barwy żółtej o szerokości minimum 12 cm
- na odcinkach, gdzie dotychczasowe oznakowanie poziome jest usunięte lub zakryte, np. po ułożenia tymczasowej nowej nawierzchni, do oznakowania stosuje się oznakowanie barwy białej
- czasowe oznakowanie poziome powinno być odblaskowe. Do oznakowania tymczasowego stosuje się farby odblaskowe, taśmy samoprzylepne oraz punktowe elementy odblaskowe
- malowanie farbą żółtych znaków poziomych jest możliwe wyłącznie, gdy docelowo będą one przykryte np. nową warstwą ścieralną nawierzchni
Żółte znaki poziome – problemy
Niestety, przypadki niespełniania tych standardów przez tymczasową organizację ruchu nie są rzadkie. Żółte taśmy wyznaczające objazdy lub zamknięcia pasów ruchu mogą odrywać się od jezdni i nie zawsze posiadają właściwości odblaskowe. To wszystko może obniżać czytelność oznakowania i pogarszać bezpieczeństwo ruchu. Kierowcy gubią się i nie wiedzą, jak prawidłowo poruszać się w danym miejscu.
CZYTAJ TEŻ: Znaki drogowe – ukryte znaczenia!
Kierowcy jeżdżą na pamięć
Problem ten pogłębia tendencja niektórych kierowców do jazdy „na pamięć". Bez zwracania należytej uwagi na zmiany w oznakowaniu poziomym lub schematach ruchu. Brak czujności może prowadzić do gwałtownych manewrów, a nawet kolizji, zwłaszcza na odcinkach z żółtymi oznakowaniami poziomymi.