12 maja 2025

Alfa Romeo odpowiada oskarżeniom włoskich służb. Grozi pozwem

Alfa Romeo kontra Carabineri

Związek zawodowy włoskiej żandarmerii UNARMA pod koniec kwietnia 2025 roku zgłosił skargę na służbowe Alfy Romeo Tonale. Wyrażał w niej wątpliwości, co do bezpieczeństwa tych aut, a cała sprawa odbiła się szerokim echem we Włoszech. Teraz na oskarżenia zareagował producent, który grozi możliwością podjęcia kroków prawnych.

  • Alfa Romeo Tonale została przekazana włoskim służbom w 2023 roku.
  • Związek zawodowy UNARMA uważa to auto za niestabilne i nienadające się do pościgów.
  • Rzecznik Alfy Romeo odpowiedział związkowi, otwierając się na możliwość podjęcia kroków prawnych.

Alfa Romeo Tonale z założenia miała być inna niż Stelvio. Jak podczas premiery tego samochodu informował ówczesny szef marki – Jean-Philippe Imparato – to SUV o bardziej uniwersalnym charakterze. A więc nie tak reaktywny i sportowy, jak jego większy brat.

Włoskie służby wykorzystują ten samochód od 2023 roku. Do ich szeregów trafił wariant, zaopatrzony w 163-konny silnik benzynowy z układem miękkiej hybrydy. Standardowo współpracuje on z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową i zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 8,8 s.

Oczywiście, egzemplarze dla włoskich służb są odpowiednio zmodyfikowane. Dysponują m.in. częściowym pancerzem, specjalistycznym oświetleniem czy sprzętem radiowym.

TUTAJ przeczytasz, jak jeździ Alfa Romeo Junior z napędem 4x4.

Alfa Romeo kontra Carabineri: odpowiedź producenta

W skardze, którą UNARMA wystosowała pod koniec kwietnia 2025 roku, Alfę Romeo Tonale uznano za auto niebezpieczne i sprawiające duże trudności z opanowaniem przy wysokich prędkościach oraz na nierównych nawierzchniach.

Poza tym stwierdzono, że jest ona niestabilna i nie nadaje się do pościgów. Wewnętrzne raporty, zgłaszane przez UNARMA, zwracają uwagę, że w kilku przypadkach doszło do utraty kontroli nad tym autem, co skończyło się m.in. dachowaniem.

Teraz na słowa krytyki odpowiedział rzecznik włoskiej marki. „Alfa Romeo podkreśla, że jej samochody spełniają najsurowsze obowiązujące przepisy. Poza tym są poddawane rygorystycznym testom oceniającym, również przez policje krajów, w których działa” – czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na łamach magazynu quattroruote.it.

„Tonale znane jest w szczególności ze swoich zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa. Zostało to również docenione przez prasę międzynarodową, która wielokrotnie podkreślała wysoki poziom technologii i ochrony, oferowany przez ten model. To cechy, dzięki którym to auto zdobyło zaufanie ponad 100 000 klientów na całym świecie” – czytamy dalej.

TUTAJ przeczytasz test Alfy Romeo Junior w wersji elektrycznej.

Alfa Romeo kontra Carabineri: możliwość kroków prawnych

Współpraca Alfy Romeo i włoskich służb sięga już ponad 70 lat. Została zapoczątkowana w 1952 roku wraz z wprowadzeniem modelu 1900, dysponującego silnikiem o mocy 100 KM. Kolejne auta to m.in. Giulietta TI czy Giulia 1600. Obecnie we włoskich służbach obok Tonale możemy znaleźć m.in. Giulie, Giuliettę oraz Stelvio.

„Zawsze szczyciliśmy się historyczną współpracą ze wszystkimi włoskimi organami ścigania, mającą na celu tworzenie najlepszych konfiguracji pojazdów, zgodnie z żądaniami i potrzebami operacyjnymi służb” – dodaje rzecznik Alfy Romeo.

„Marka potwierdza zatem wysoki poziom jakości, niezawodności i bezpieczeństwa swoich modeli, opracowanych z wykorzystaniem zaawansowanych standardów technologicznych oraz zgodnie z wymogami homologacyjnymi i regulacyjnymi” – czytamy dalej.

Rzecznik dodaje, że Alfa Romeo „pozostaje do dyspozycji właściwych organów w celu przeprowadzenia dalszego śledztwa”. Jednocześnie „zastrzega sobie prawo do ochrony swojego wizerunku i reputacji w odpowiednich miejscach”.