Znak ustąp pierwszeństwa (A7) – co oznacza i jak się zachować?

Znajomość prawa o ruchu drogowym, w tym znaku „ustąp pierwszeństwa” o symbolu A7, jest kluczowa dla bezpieczeństwa każdego kierującego pojazdem. Jak wygląda ten znak, co zrobić jak go zobaczymy?
Jak wygląda znak „ustąp pierwszeństwa”?
Znak „ustąp pierwszeństwa” A-7 ma kształt trójkąta z czerwoną obwódką i żółty tłem. Jako jedyny znak ostrzegawczy ma formę odwróconego trójkąta, czyli jego wierzchołek znajduje się na dole. Taka forma znaku A-7 nie jest przypadkowa.
Celem było stworzenie znaku charakterystycznego, którego nie da się pomylić z innym. Ma on być rozpoznawalny od razu, bez względu na warunki pogodowe. Ponieważ nie ma drugiego znaku o takim kształcie, kierowca wie, co on oznacza, nawet w sytuacji, kiedy jego powierzchnię całkowicie pokrył śnieg.
Oprócz znaku A7 charakterystyczne są jeszcze dwa inne oznakowania:
- STOP – o kształcie ośmiokąta
- znak pierwszeństwa przejazdu – w formie rombu
Przeczytaj także:
Znaki „stop„ oraz „stój” – czy pamiętasz, gdzie się zatrzymać?
Droga z pierwszeństwem przejazdu – jak wygląda znak i jakie są przepisy?
Co oznacza znak „ustąp pierwszeństwa”?
Znak „ustąp pierwszeństwa” należy do grupy znaków ostrzegawczych, czyli informujących o niebezpiecznych sytuacjach. W tym przypadku zobowiązuje on kierowców do przepuszczenia wszystkich pojazdów jadących drogą główną. Na niej widnieje z kolei znak D1, oznaczający drogę z pierwszeństwem. Jest on przeciwieństwem znaku A7. Ma kształt żółtego rombu z grubym obramowaniem w kolorze białym. Obowiązuje do odwołania znakiem D-2, oznaczającym koniec drogi z pierwszeństwem.
Znakowi „ustąp pierwszeństwa” często towarzyszą dodatkowe tabliczki, na których umieszcza się istotne dla kierowców informacje. W związku z tym, pod znakiem A7 można zobaczyć tabliczki:
- T-1 – informującą za ile metrów będzie należało ustąpić pierwszeństwa
- T-6c – przedstawia ona układ dróg tworzących skrzyżowanie: te z pierwszeństwem przejazdu są zaznaczone pogrubioną linią
- C-12 – jest to znak informujący o zbliżaniu się do skrzyżowania z ruchem okrężnym, czyli ronda. W większości przypadków jest on właśnie połączony ze znakiem „ustąp pierwszeństwa” przejazdu
Zasady zachowania kierowców przed znakiem „ustąp pierwszeństwa”
Zachowanie kierowcy przed znakiem „ustąp pierwszeństwa” w dużej mierze zależy od rodzaju drogi głównej oraz widoczności. Niemniej jednak w każdej sytuacji kierowca na drodze podporządkowanej musi zachować ostrożność. Zbliżając się do skrzyżowania, należy obniżyć prędkość i rozejrzeć się, aby ocenić poziom ruchu. Jeśli na drodze uprzywilejowanej nic nie jedzie, kierowca jadący drogą podporządkowaną może wjechać na skrzyżowanie bez zatrzymywania się. Natomiast kiedy są na niej auta, niekiedy nie wystarczy powolna jazda – trzeba się zatrzymać, aby przepuścić innych kierowców.
Co istotne, znak A-7 dotyczy tylko skrzyżowania, albo wjazdu, który znajduje się najbliżej niego.
Należy też pamiętać, że sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu. Oznacza to, że jeśli świeci się zielone światło, to po prostu wjeżdżamy na drogę. Znaki są wiążące, kiedy nastąpi awaria sygnalizacji.
Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy ruchem drogowym kieruje uprawniona osoba. Może nią być policjant, gdy na drodze zdarzy się wypadek, albo pracownik firmy budowlanej, który kieruje ruchem w trakcie prac na drodze tak, aby nie doszło do powstania zatoru.
Gdzie stosuje się znak A7 (ustąp pierwszeństwa)?
Znak „ustąp pierwszeństwa” informuje, że kierowca jest po drodze podporządkowanej i zanim będzie mógł wjechać na skrzyżowanie, musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom, które są na drodze z pierwszeństwem.
W związku z tym znak A7 możemy zobaczyć:
- przed wjazdem na skrzyżowanie dróg nierównorzędnych
- przed wjazdem na ronda, czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym
- przed połączeniem dróg
- w innych miejscach, gdzie z przepisów ustawy o ruchu drogowym wynika obowiązek ustąpienia pierwszeństwa np. wyjazd z parkingu lub osiedlowej uliczki, przejazd przez torowisko
W zależności od rodzaju drogi znak „ustąp pierwszeństwa” umieszcza się:
- do 50 m od skrzyżowania – na drogach o dopuszczalnej prędkości powyżej 60 km/h, przy czym dodatkowo w odległości od 150 do 300 m od niego, musi być ustawiony znak A-7 z tabliczką T-1
- do 25 m do skrzyżowania – na pozostałych drogach
W sytuacji, kiedy na drodze podporządkowanej widoczność jest ograniczona, to znak „ustąp pierwszeństwa” zwykle jest zastąpiony znakiem B-20 „STOP”. Oznacza on, że kierowca bezwzględnie musi się zatrzymać przed wjazdem na skrzyżowanie. Znak STOP najczęściej stawiany jest, kiedy drogi łączą się pod dużym kątem, przed wjazdem na drogę szybkiego ruchu (o ile nie ma specjalnego pasa), kiedy wjazd na drogę z pierwszeństwem przejazdu odbywa się pod górkę. W takich sytuacjach znak STOP znacznie zwiększa bezpieczeństwo.
Co grozi za nieustąpienie pierwszeństwa?
Zgodnie z prawem osoby, które nie zastosują się do znaku lub sygnału drogowego, podlegają karze grzywny albo karze nagany.
Jeżeli nie doszło do kolizji, najczęściej niestosowanie się do znaku A-7 jest karane mandatem w wysokości 500 zł i 8 punktami karnymi.
Czy muszę się zatrzymać przed znakiem „ustąp pierwszeństwa”?
Znak „ustąp pierwszeństwa” obliguje kierowcę do przypuszczenia wszystkich pojazdów poruszających się po drodze uprzywilejowanej. Jednak nie nakazuje, aby auto się zatrzymało. Oznacza to, że chcąc wjechać z drogi podporządkowanej na tę z pierwszeństwem przejazdu, kierowca musi zmniejszyć prędkość auta i oszacować czy jest w stanie bezpiecznie wjechać na drogę bez zatrzymywania się. W sytuacji, kiedy nie jest to możliwe, nie ma wyjścia jak zatrzymać samochód i poczekać na dogodny moment i wtedy włączyć się do ruchu.
Sprawdź również: Włączanie się do ruchu – co to oznacza dla kierowcy?
FAQ
Jak nauczyć się ustępowania pierwszeństwa na skrzyżowaniach?
Zawsze trzeba zwracać uwagę na sygnalizację świetlną i oznakowanie skrzyżowania dróg, które jednoznacznie wskazują, kto ma pierwszeństwo. Na skrzyżowaniach równorzędnych, ustępujemy pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Na rondach – pojazdom, które już znajdują się na nich.
Komu ustępujemy pierwszeństwa na znaku A7?
Znak A-7, czyli ustąpienie pierwszeństwa, znajduje się przy drogach podporządkowanych. Widząc go, musimy przepuścić wszystkie pojazdy, które jadą po drodze z pierwszeństwem przejazdu.
Czy rowerzyści muszą stosować się do znaku „ustąp pierwszeństwa”?
Tak, o ile poruszają się po drodze, na której jest ustawiony znak „ustąp pierwszeństwa”. Nawet kiedy na tej drodze jest wydzielony pas ruchu dla rowerów.