10 listopada 2024

Japońskie marki samochodów – najpopularniejsze marki i modele japońskich aut

Toyota Prius

Japońskie samochody mają wielu zwolenników. Stereotypowo kojarzone są z wysoką niezawodnością. Najpopularniejsze marki pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśnito Toyota, Honda i Mazda.

Japońskie samochody – co je wyróżnia?

Japonia kojarzona jest z wysokim zaawansowaniem technologicznym, precyzją techniczną i poszanowaniem dla środowiska. Takie wartości przyświecają też japońskim markom aut. 

Czym jeszcze się wyróżniają samochody produkowane w Japonii? Ich zalety to:

  • Bezawaryjność.
  • Jakość wykonania. Japończycy są znani z dokładności, dlatego ich samochody są dopracowane w każdym detalu od konstrukcji i montażu po wyposażenie wnętrza.
  • Komfort i bezpieczeństwo. Jazda samochodem powinna być przyjemna i jednocześnie bezpieczna – to jedno z założeń producentów aut z Japonii. Dlatego ich samochody są wyposażone w najnowsze technologie wspierające kierowcę.
  • Design. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich marek i modeli, jednak projektanci japońskich marek często nie boją się eksperymentować i w efekcie powstają nowoczesne auta o interesujących bryłach, jak np. Toyota C-HR.
  • Ekologia. Japońskie marki samochodów mają bogatą ofertę aut hybrydowych z najróżniejszymi wersjami silnika i baterii, elektrycznych, a nawet z napędem wodorowym.

Japońskie marki aut

Obecnie istnieje kilkanaście japońskich marek samochodów. Największe z nich to Toyota, Honda, Nissan, Mazda oraz Mitsubishi. Koncerny produkują praktycznie każdy typ auta od małych miejskich samochodów, po sportowe i luksusowe. Jednak nie wszystkie z nich są oferowane w Polsce.

Toyota

Historia Toyoty zaczęła się pod koniec XIX w., kiedy to Sakichi Toyoda wynalazł pierwszy w Japonii mechaniczny warsztat tkacki. W styczniu 1918 r. założył spółkę Toyoda Spinning & Weaving Company, aby w 1924 r. przy pomocy swojego syna Kiichiro Toyody wyprodukować automatyczny warsztat tkacki. Dwa lata później powstała firma Toyoda Automatic Loom Works. Branżą motoryzacyjną Kiichiro zainteresował się podczas pobytu w Europie i Stanach Zjednoczonych. Po powrocie, w 1937 r. zainwestował pieniądze ojca za sprzedaż praw patentowych w Toyota Motor Corporation (TMC).

Toyota jest światowym liderem w produkcji samochodów z napędem hybrydowym, odkąd w 1997 r. debiutował Prius – pierwsza masowo produkowana hybryda. Firma jest też jednym z pierwszych producentów seryjnych samochodów na wodór. W 2014 r. do produkcji trafiła wodorowa Toyota Mirai.

Samochody tej marki cenione są za wyjątkową trwałość i niezawodność. Poza tym wyróżnia je bezpieczeństwo, wysoki komfort użytkowania, niskie koszty utrzymania oraz ekologiczne rozwiązania.

Najbardziej znane modele to: Yaris, Corolla, Auris, RAV4, C-HR i Prius.

Honda

Założycielem Hondy jest Sōichirō Honda, który od dzieciństwa interesował się naprawą rowerów i mechaniką. W 1930 r. stworzył fabrykę produkującą pierścienie tłokowe do małych silników, którą w 1945 r. sprzedał Toyocie. Dwa lata później rozpoczął produkcję pierwszego motoroweru napędzanego silnikiem o pojemności 50 cm³, który był pierwszym produktem pod marką Honda. Rok później powstało przedsiębiorstwo Honda Motor Co Ltd. i rozpoczęto seryjną produkcję motorowerów i motocykli.

Dopiero od 1963 r. Honda rozpoczęła sprzedaż samochodów osobowych, sportowych i ciężarowych, a także z powodzeniem brała udział w wyścigach.

Najbardziej ikonicznym modelem jest Honda Civic, która jest produkowana od 1972 r. Inne popularne modele to Accord, CR-V oraz HR-V. Auta wyróżniają się dużą trwałością i bezpieczeństwem, przez cechuje je niska utrata wartości.

Honda produkuje także różnego rodzaju maszyny, które znajdują zastosowanie m.in. w ogrodnictwie, przemyśle oraz żegludze morskiej. Są to m.in. roboty koszące, ciągniki, odśnieżarki, generatory prądu, motopompy, lekkie maszyny budowlane oraz silniki do łodzi motorowych.

Mazda

Twórcą Mazdy jest niedoszły rybak i kowal z Hiroszimy – Jujiro Matsuda. Zanim zaczął produkować auta, wynalazł „pompę typu Matsuda”, przejął odlewnię metali, a także założył firmę produkującą broń. W 1920 r. Matsuda razem z grupą inwestorów kupił upadające przedsiębiorstwo Toyo Cork Kogyo. Pierwszym wyprodukowanym pojazdem była trójkołowa ciężarówka Mazda-Go, która powstała w 1931 r. Funkcjonowanie zakładu przerwało zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę. Ciekawostką jest, że dopiero w 1984 r. firma oficjalnie zmieniła swoją nazwę na Mazda Motor Company.

Pierwszym samochodem osobowym tej marki była Mazda R360, stworzona w 1960 r. Było to lekkie auto typu coupé o niskim spalaniu, przeznaczone głównie do użytkowania w wielkich miastach.

Mazda ma własną filozofię, nazwaną zoom-zoom. Jej filarami są piękno, technologia i design. Zgodnie z nią auta Mazdy mają zapewnić kierowcy i pasażerom maksymalną przyjemności z jazdy, porównywalną do dziecięcej radości. Auta mają z wyglądu przypominać sylwetkę biegnącego geparda, podkreślającą zwinność i osiągi.

Cechami wyróżniającymi Mazdy są niezawodność, bezpieczeństwo, wysoki komfort jazy, bogate wyposażenie, innowacyjne technologie oraz ciekawy design.

Najlepiej sprzedające się modele to: CX-5, Mazda 3 oraz CX-30.

Nissan

Historia Nissana zaczyna się od założenia przez Masujiro Hashimoto fabryki Kwaishinsha w 1911 r. Tam powstało premierowe auto o nazwie DAT, co oznacza biegnącego zająca. Z czasem fabryka połączyła się z zakładem Jitsuyo Jidosha oraz Tobata Casting, producentem części samochodowych. W 1933 r. połączono firmy, a nowemu przedsięwzięciu nadano nazwę Nissan. Pierwszy samochód osobowy Datsun pojawił się na rynku w 1935 r.

Co ciekawe, auta osobowe sprzedawano i eksportowano pod nazwą Datsun aż do 1983 r. Nazwa Nissan była zarezerwowana dla pojazdów ciężarowych.

Samochody Nissana wyróżnia odważna i atrakcyjna stylistyka, bezproblemowa eksploatacja, zastosowanie nowych technologi i ekologicznych rozwiązań.

Najpopularniejsze modele to Qashqai, Note, X-Trail oraz Juke.

Mitsubishi

Twórcą Mitsubishi jest Yataro Iwasaki, który w 1870 r. założył własną firmę żeglugową. Początkowo nosiła nazwę Tsukumo, ale już wtedy na flagach widniało jej znane dziś logo z trzema diamentami. W 1874 r. firma zmieniła nazwę na Mitsubishi, co w j. japońskim znaczy... trzy diamenty.

Firma działała na wielu polach, od międzynarodowego handlu, przez przemysł stoczniowy, aż po usługi bankowe, optyczne oraz projektowanie i budowę samolotów. Pierwszy samochód marki Mitsubishi – Model-A – powstał w 1917 r., a jego produkcja trwała tylko trzy lata. W 1936 r. firma opracowała pierwowzór dzisiejszego Pajero, model PX33 wyposażony w napęd na cztery koła.

Pierwszym samochodem sprzedawanym w Europie (od 1975 r.) było Mitsubishi Lancer, które to zdefiniował markę jako producenta aut ze sportowym charakterem. Ponadto Mitsubishi wyróżnia solidność i trwałość, prosta forma i bezawaryjność.

Słynne modele Mitsubishi: ASX, Outlander oraz Eclipse Cross.

Suzuki

Historia Suzuki sięga 1909 r., kiedy to Michio Suzuki założył firmę tworzącą urządzenia tkackie dla producentów jedwabiu. W 1920 r. przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę Suzuki Loom Works. Firma zaczynała od produkcji motorowerów, a dopiero w 1955 r. fabrykę opuścił pierwszy samochód Suzulight – nowoczesny pojazd z napędem na przednie koła. Co ciekawe, firma dalej zajmowała się produkcją maszyn tkackich. Rozwinęła też swoją działalność na auta dostawcze oraz motocykle.

Suzuki specjalizuje się w kompaktowych ekonomicznych miejskich samochodach, choć w jej portfolio nie brakuje masywnych SUV-ów oraz aut terenowych.

Właściciele chwalą swoje pojazdy za dobry układ jezdny, dynamikę jazdy i ekonomiczne silniki benzynowe.

Najbardziej znane modele to: Vitara, Swift, SX4 oraz Jimny.

Subaru

Subaru to kolejna firma, której historia sięga początków japońskiego przemysłu. W 1917 r. Chikuhei Nakajima zakłada firmę Nakajima Hikōki Kabushiki Kaisha, która zajmuje się produkowaniem samolotów, w tym szybkich myśliwców. Po klęsce Japonii w II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało podzielone na 12 mniejszych. Kilka z nich w 1953 r. uzyskało zgodę na połączenie się w koncern Fuji Heavy Industries, zajmujący się głównie wytwarzaniem m.in. maszyn roboczych, sprzętu budowlanego i gospodarstwa domowego. Wtedy też powstało logo firmy: konstelację sześciu gwiazd w kolistej elipsie. Nazwa Subaru oznacza plejady.

Rok po konsolidacji, firma ogłosiła swój prototyp samochodu osobowego P-1, a w następnym roku światło dzienne ujrzał Subaru 1500.

W 1992 r. powstało kultowe auto tej marki Subaru Impreza WRX. Auto wielokrotnie wygrywało w rajdach, z biegiem lat i kolejnych generacji stając się prawdziwą ikoną WRC. Pierwsza Impreza na rynek europejski trafiła w 1994 r. i była to odchudzona Impreza WRX, której nadano nazwę Turbo. Do dziś niebieski samochód ze złotymi felgami jest marzeniem wielu fanów motoryzacji.

Subaru słynie nie tylko z modeli sportowych, ale też z aut z napędem na cztery koła, które sprawdzają się w trudniejszych warunkach.

Oprócz Imprezy, na rynku popularne są Forester i Outback.

Daihatsu

Daihatsu to najstarszy producent japońskich samochodów. W 1907 r. powstała firma Hatsudoki Seizo Co. Ltd., która zajmowała się konstruowaniem i produkcją silników spalinowych. Już w 1919 r. zrodziły się tam pierwsze prototypy czterokołowych aut ciężarowych. 1930 r. to początek produkcji pojazdów trójkołowych na rynek azjatycki. W 1937 r. firma zaprezentowała pierwszy prototyp czterokołowego auta osobowego.

Pierwszy samochód osobowy pod marką Daihatsu – Hijet, powstał w 1960 r., czyli niecałe 10 lat po zmianie nazwy na Daihatsu Kogyo Co., Ltd. Niestety marka nie dała rady konkurować z innymi producentami samochodów i stopniowo została przejęta przez Toyotę.

Daihatsu specjalizuje się w samochodach kompaktowych, które cenione są za niekonwencjonalny wygląd, prostotę, niezawodność i małe koszty eksploatacji.

Infiniti

Infiniti to marka japońskich samochodów premium należąca do Nissana. Powstała w 1989 r. Auta miały być oparte na rozwiązaniach Nissana, ale bardziej luksusowe. Początkowo Infiniti były eksportowane do Ameryki, jednak z czasem oferowano je również na innych rynkach, w tym w Polsce.

W 2020 r. z powodu niskiej sprzedaży auta zostały wycofane z rynku europejskiego. Jednak nadal dobrze radzą sobie w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Lexus

Z kolei Lexus to odpowiedź Toyoty na niemieckie auta klasy premium takie Mercedes czy BMW. Marka powstała w 1989 r., a w jej portfolio są komfortowe limuzyny, a także sportowe auta i oczywiście SUV-y. Lexus wyróżnia się wysoką estetyką i precyzją wykonania, niezawodnością oraz zastosowaniem najnowszych technologi. Większość samochodów Lexusa sprzedawanych w Europie to pojazdy z napędem hybrydowym.

Najpopularniejsze modele Lexusa to NX, UX i RX.

Acura

Acura to japońska marka samochodów klasy premium, należąca do Hondy. Powstała w 1986 r., a produkowane auta przeznaczone są na rynki amerykański, kanadyjski, hongkoński, meksykański oraz chiński. Samochody te mają mocniejsze silnik oraz bogatsze wyposażenie dające wrażenie wyjątkowości. Wyróżniają się sportowym designem, wszechstronnością oraz dają niezwykłe wrażenia z jazdy. Wyjątkowość marki podkreśla też logotyp, w którym użyto specjalnie zaprojektowanego fontu.

Najpopularniejsze modele japońskich samochodów

Toyota to zdecydowanie najpopularniejsza japońska marka samochodów w Polsce. Polacy cenią ją za niezawodność, kulturę pracy oraz niskie koszty eksploatacji. A jakie są najpopularniejsze modele?

Japońskie samochody osobowe

Toyota Corolla to klasyk japońskich samochodów, z historią sięgającą roku 1966. Obecnie jest produkowana 12. generacja tego auta. W Europie Corolla oferowana jest jako hatchback, kombi oraz sedan, w wersji benzynowej oraz hybrydowej.

Toyota Yaris to miejskie auto, które sprawnie porusza się po wąskich ulicach i do tego niewiele pali. Auto dostępne jest również w wersji hybrydowej.

Nissan Qashqai to następny samochód osobowy japońskiej marki, który jest popularny na naszych drogach. Pierwsza generacja tego modelu była pionierem crossoverów.

Suzuki Vitara to auto o dwóch twarzach. Kiedyś było prawdziwą terenówką, z czasem pod tą nazwą Japończycy zaczęli sprzedawać miejskiego SUV-a. Jednak nawet on dostępny jest w wersji 4x4, która zaskakująco dobrze radzi sobie poza asfaltem. Choć do offroadowej legendy pierwszej Vitary nawet się nie zbliża...

Mazda CX-5 to japoński SUV. W jego pierwszej generacji debiutowała technologia SKYACTIV: nowa architektura, nowe serie silników benzynowych oraz wysokoprężnych, a także ulepszone układy przeniesienia napędu.

Japońskie samochody sportowe

Aktualny Nissan GT-R produkowany jest od roku 2007 r., jednak w polskich salonach nie jest już oferowany. Jest to samochód sportowy, który wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami, np. zaawansowaną aerodynamiką, aktywnym układem zawieszenia oraz napędem na wszystkie koła. Więcej o legendzie tego modelu pisaliśmy TUTAJ.

‍Toyota Supra to legendarne japońskie auto produkowane początkowo w latach 1993-2002. W 2019 r. reaktywowano ten model. Supra cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje osiągi, design i dziedzictwo.

Mazda RX-7 to klasyczne auto sportowe wyróżniające się niepowtarzalnym designem. Na rynku europejskim Mazda RX-7 była dostępna tylko od 1992 do 1996 r. We wszystkich modelach montowany był oryginalny silnik z tłokiem obrotowym skonstruowany według patentu Feliksa Wankla. Mazda RX-7 ceniona jest za doskonały układ zawieszenia i nisko położony ciężkości.

‍Honda S2000 to roadster, który na tle innych aut wyróżnia się potężnym silnikiem VTEC, doskonałą aerodynamiką i niewielką masą. Auto dobrze się prowadzi i pięknie wygląda.

‍Subaru Impreza WRX – to kultowy model, popularny od wielu lat, szczególnie wśród miłośników rajdów. Ta maszyna już dawno zyskała miano klasyka.

Japońskie samochody luksusowe

Jeśli mówimy o luksusowych japońskich samochodach, to w Polsce dostępne są wyłącznie Lexusy. Najchętniej kupowane modele to NX, RX i UX.

Lexus NX to SUV. Samochód jest wyposażony w najnowszej generacji pakiet systemów bezpieczeństwa Lexus Safety Sense+ 3, obejmujący m.in.: asystenta utrzymywania pasa ruchu z korektą toru jazdy, system ochrony przedzderzeniowej z wykrywaniem pieszych, rowerzystów i motocyklistów, adaptacyjny tempomat oraz rozpoznawanie znaków drogowych (RSA).

Lexus RX to pierwszy luksusowy SUV z Japonii, który cieszy się niezmienną popularnością. Obecnie produkowane jest piata generacja modelu.

Jaki jest kierunek rozwoju japońskiej motoryzacji?

Japonia, znana z zamiłowania do motoryzacji i nowych technologii, z pewnością będzie chciała udoskonalać swoje konstrukcje. Większość marek opracowuje nowe rozwiązania dotyczące samochodów elektrycznych i hybrydowych. Nowe generacje baterii mają zapewniać lepszy zasięg.

Z pewnością możemy oczekiwać wprowadzenia nowych systemów info-rozrywki, które będą wykorzystywały sztuczną inteligencję do komunikacji z kierowcą. Systemy przyszłości będą uczyły się przyzwyczajeń kierowcy, preferowanych ustawień albo ulubionych aplikacji, co oznacza, że będą one automatycznie aktywowane bez konieczności wydawania komend przez kierowcę.