24 sierpnia 2023

Jeden koncern, wiele marek. Które modele produkuje Stellantis?

Stellantis

Gigant motoryzacyjny Stellantis powstał na początku 2021 roku z połączenia koncernów FCA (Fiat-Chrysler Automobiles) i Groupe PSA. Obecnie w jego skład wchodzi aż 14 marek samochodów osobowych, ale jako 15. uznaje się chińskiego Leapmotora. 

Słowo Stellantis pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „rozjaśniać gwiazdami”. Aktualnie w portfolio tego giganta znajduje się 15 marek samochodów, z których najjaśniej lśni Jeep. W momencie fuzji Stellantis zatrudniał około 300 000 pracowników i był obecny w 130 krajach, a w 30 miał swoje zakłady.

2022 rok gigant zamknął jako piąty koncern motoryzacyjny świata pod względem sprzedaży z wynikiem 6,34 mln. Wyprzedziły go Toyota (10,48 mln), Volkswagen (8,3 mln), Hyundai (6,848 mln) i sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi (6,39 mln).

Obecnie jednak nie wiedzie mu się najlepiej. Zeszły rok zamknął z gorszymi wynikami niż 2023. Poza tym w grudniu 2024 roku ze stanowiska prezesa ustąpił Carlos Tavares, a sam koncern często jest krytykowany za zbyt dużą liczbę marek oferujących konkurencyjne produkty.

Jakie marki samochodów osobowych wchodzą w skład koncernu Stellantis? O tym poniżej.

Abarth

Ta włoska marka została założona w 1949 roku przez Karla Abartha – wspaniałego inżyniera i konstruktora. Początkowo zajmowała się poprawianiem samochodów fabrycznych, aby w 1971 roku zostać wykupiona przez Fiata. Pierwszym samochodem powstałym wspólnymi siłami był Fiat 1100.

Abarth 500e

Logo Abartha, czyli skorpion.

Przez ostatnie kilka lat Abarth miał w swojej sprzedaży jedynie model 500 w różnych wariacjach. Ale pod koniec 2022 roku w końcu coś drgnęło i Włosi pokazali zupełnie nową, elektryczną „pięćsetkę”. Spalinowa wersja pozostanie w sprzedaży do końca 2023 roku.

Alfa Romeo

Ta włoska marka koncernu Stellantis ma wspaniałą historię oraz ogromne grono fanów. I chyba to przez lata utrzymywała ją przy życiu. Ale teraz Alfa Romeo, założona w 1906 roku, mocno się zmienia. Pierwszy powiew zmian miał miejsce wraz z premierą Giulii i Stelvio, co nastąpiło, odpowiednio, w 2015 i 2016 roku.

2023 Alfa Romeo Giulia

Alfa Romeo Giulia po drugim liftingu.

Oba modele pod koniec 2022 roku przeszły modernizację, dzięki czemu na rynku pobędą jeszcze kilka lat, nim Giulia zostanie zastąpiona przez w pełni elektrycznego crossovera.

Alfa Romeo w 2022 roku doczekała się zupełnie nowego, kompaktowego SUV-a o nazwie Tonale, natomiast w 2024 roku dołączył do niego miejski crossover o nazwie Junior. Pikanterii dodaje fakt, że to nowe auto powstaje w tyskiej fabryce koncernu Stellantis i jest pierwszą Alfą Romeo budowaną poza Włochami.

Chrysler

Ta amerykańska marka została założona w 1925 roku i przez lata stała się jednym z trzech największych amerykańskich producentów aut: obok Forda i General Motors. To właśnie Chrysler jest twórcą pierwszego minivana.

Chrysler Pacifica Hybrid

Chrysler Pacifica w odmianie hybrydowej.

Niestety, ostatnie lata dla Amerykanów były… suche. Wynika to głównie z faktu, że w jego ofercie są dwa modele. Czyli leciwe 300C oraz minivan Pacifica (TUTAJ poznasz 10 najważniejszych Chryslerów w historii).

Citroen

Marka, założona w 1919 roku, jest znana z produktów o awangardowej stylistyce oraz umiłowania do komfortu. Citroen, zanim stał się częścią koncernu Stellantis, w 1976 roku został przejęty przez Peugeota.

Nowe logo Citroena.

Francuzi odegrali istotną rolę w historii motoryzacji. To właśnie oni wprowadzili do samochodów m.in. napęd na przednie koła (Traction-Avant) oraz hamulce tarczowe.

Obecnie Citroen zmienia się w producenta oferującego modele budżetowe. Tym samym rzuca rękawicę rumuńskiej Dacii.

Dodge

Powstał w 1913 roku, a jego samochody znane są ze sportowych osiągów i charakternego wyglądu. Największą popularność Dodge zyskał w erze muscle carów. Ba, jego dwa modele, czyli Challenger i Charger, stanowią bezpośrednie nawiązanie do tamtej ery.

2023 Dodge Hornet

Dodge Hornet to tak naprawdę Alfa Romeo Tonale w przebraniu.

W 2022 roku Dodge w końcu pokazał zupełnie nowy model. Nazywa się Hornet i tak naprawdę jest nieco zmienioną Alfą Romeo Tonale. Z kolei w 2024 roku zadebiutowała kolejna generacja Chargera.

DS

Najmłodsza marka koncernu Stellantis. DS Automobiles zostało założone w 2009 roku, jako dział luksusowych samochodów Citroena, ale niezależność zyskało w 2015 roku.

przód

DS No8 to elektryk, zaprojektowany zgodnie z nowym językiem stylistycznym tej marki.

DS w przyszłości chce nawet rywalizować z modelami pokroju Bentleya czy Rolls-Royce’a. Najnowszy model tej marki, czyli No8, to imponujący crossover o napędzie elektrycznym.

Fiat

To jedna z najstarszych i jednocześnie najbardziej zasłużonych marek dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Powstała w 1899 roku, a swoją popularność zyskała dzięki produkcji znakomitych małych samochodów (TUTAJ poznasz najlepsze Fiaty w historii).

Fiat 500

Fiat słynie głównie z produkcji małych aut.

Jeszcze do niedawna Fiat nie miał ani bogatej, ani młodej gamy, ale w końcu zaczęło się to zmieniać. Włosi pokazali choćby nowe 600e i Topolino.

Jeep

To bodajże najbardziej wartościowa marka koncernu Stellantis. Jeep w świecie motoryzacji jest tym, czym Adidas wśród obuwia. Czyli synonimem samochodu terenowego.

2023 Jeep Avenger

Najnowsze dziecko Jeepa i jego pierwszy elektryczny model, czyli Avenger.

Jeep powstał w 1963 roku, a jego najbardziej znanym modelem jest Wrangler. W 2022 roku do gamy dołączył Avenger, który został opracowany z wykorzystaniem technologii byłego koncernu PSA.

Auto jest wytwarzane w Polsce.

Lancia

Założona w 1906 roku, do tej pory pozostaje najbardziej utytułowaną marką w rajdowych samochodowych mistrzostwach świata. Na swoim koncie ma aż 10 tytułów mistrzowskich wśród konstruktorów, czym o dwa wyprzedza Citroena. Co więcej, do Lancii należy rekord zdobycia sześciu tytułów pod rząd.

2024 Lancia Ypsilon

Lancia Ypsilon powstała na tej samej platformie, co m.in. Opel Corsa.

Na początku 2024 roku Lancia pokazała zupełnie nowy model w postaci następcy Ypsilona. Auto występuje w odmianach benzynowych i elektrycznej.

Leapmotor

W październiku 2023 roku Stellantis sfinalizował zakup 21% akcji chińskiego start-upu Leapmotor za kwotę 1,5 mld dolarów. Obie firmy utworzyły przy okazji spółkę Leapmotor International, odpowiedzialną za sprzedaż modeli tego wytwórcy poza granica Państwa Środka.

Leapmotor C10 REEV - salony Leapmotor w Poslce

 Leapmotor C10 REEV to elektryk ze spalinowym przedłużaczem zasięgu.

Samochody Leapmotora od lutego 2025 roku są dostępne na polskim rynku. Początkowo w ofercie znajdowały się dwa modele, ale ich gama ma się systematycznie zwiększać.

Ze względów politycznych Chińczycy z końcem marca zakończyli montaż modelu T03 w tyskich zakładach Stellantisa.

Maserati

Historia Maserati rozpoczęła się w 1914 roku. Ta marka koncernu Stellantis jest synonimem samochodów sportowo-luksusowych.

W 2020 roku Maserati zaprezentowało wspaniałe MC20, natomiast w czwartym kwartale 2022 roku – nowe GranTurismo. W elektrycznej odmianie Folglore jest ono pierwszym modelem na prąd w jej historii oraz najmocniejszym autem drogowym, jakie opuściło bramy fabryki Maserati.

2023 Maserati GranTurismo (1)

Zupełnie nowe Maserati GranTurismo w wersji Folglore jest pierwszym elektrycznym modelem tego producenta.

W rubryce moc tego samochodu widnieje aż 761 KM, na co składają się trzy silniki elektryczne. Niestety, w 2024 roku sprzedaż Maserati gwałtownie spadła.

Opel

Opel przez lata należał do General Motors – od 1929 do 2017 roku. Przez lata też borykał się ze sporymi problemami finansowymi. Później jednak został przejęty przez PSA i nagle… zaczął przynosić zyski.

Opel Astra Electric

Opel Astra Electric to pierwszy elektryczny samochód kompaktowy tej niemieckiej marki.

Obecnie praktycznie wszystkie Ople korzystają już z technologii byłego koncernu PSA, a ostatnim autem, w którego trzewiach płynęła „krew” General Motors, była Insignia. Jej produkcja dobiegła końca w 2022 roku.

Peugeot

Założony w 1810 roku, jest najstarszą marką koncernu Stellantis i jednocześnie najstarszym producentem samochodów na świecie. Peugeot, obecny w 160 krajach, od kilku lat przeżywający kolejną młodość, oferuje auta jednocześnie oryginalne, nowoczesne i świetnie wykonane.

2023 Peugeot 408

Najnowszy model Peugeota jest crossoverem z nadwoziem typu liftback.

Peugeot to też jedna z marek koncernu Stellantis, która może pochwalić się licznymi sukcesami w sportach motorowych (TUTAJ dowiesz się wszystkiego o używanym Peugeocie 508).

RAM

To tak naprawdę dział Dodge’a, zajmujący się produkcją pick-upów. RAM, podobnie jak Chrysler i Dodge, nie jest oficjalnie oferowany na Starym Kontynencie.

RAM 1500 Black

RAM 1500 w wersji Black.

Vauxhall

To brytyjski producent samochodów, który od 1925 do 2017 roku był częścią General Motors. Modele Vauxhalla są odpowiednikami Opla z kierownicą po prawej stronie.

Vauxhall Grandland

Vauxhall Grandland, czyli odpowiednik Opla Grandlanda.