Kto pobiera opłaty na autostradach, a kto instaluje na drogach krajowych fotoradary? Odpowiedź na te pytania publikuje GDDKiA, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

  • Opłaty za przejazdy drogami - kto czerpie z nich korzyści?
  • Kto jest odpowiedzialny za fotoradary i gdzie trafiają pieniądze z mandatów?
  • Jaka jest odpowiedzialność GDDKiA?

Zastanawialiście się kiedyś kto zarabia na przejazdach oraz gdzie lądują pieniądze z mandatów wystawianych przed Odcinkowe Pomiary Prędkości? Obszerną odpowiedź na ten temat przygotowała GDDKiA, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Z najnowszego komunikatu urzędu wynika, że sieć dróg publicznych w Polsce to skomplikowany system. Odpowiada za niego wielu zarządców, a wpływy z opłat i mandatów trafiają do różnych instytucji – i w większości wcale nie do GDDKiA.

Kto pobiera opłaty za przejazd?

GDDKiA nie pobiera opłat za korzystanie z dróg. Kierowcy pojazdów osobowych (do 3,5 t) płacą tylko za przejazd 466 km autostrad zarządzanych przez trzech koncesjonariuszy:

  • A1 Rusocin – Nowa Wieś: Gdańsk Transport Company S.A.
  • A2 Świecko – Konin (z wyłączeniem odc. Poznań Zachód – Poznań Wschód): spółki Autostrada Wielkopolska S.A. oraz Autostrada Wielkopolska II S.A..
  • A4 Katowice – Kraków: Właścicielem koncesjonariusza jest grupa kapitałowa Stalexport Autostrady S.A., natomiast samą bieżącą obsługą i utrzymaniem trasy zajmuje się powiązana spółka VIA4 s.a.

Z kolei kierowcy pojazdów powyżej 3,5 t muszą płacić nie tylko na koncesyjnych odcinkach, ale także na pozostałych autostradach, większości dróg ekspresowych i niektórych drogach krajowych klasy GP. Za elektroniczny system poboru opłat e-TOLL odpowiada KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) – to tam trafiają te pieniądze.

GDDKiA
A4 punkt poboru opłat Żernica koło Gliwic.

Kto instaluje fotoradary i OPP?

Za fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości (OPP) odpowiada Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) – komórka podległa Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego.

To CANARD instaluje urządzenia, a GDDKiA jedynie opiniuje ich lokalizację i zgłasza własne propozycje. Mandaty zasilają budżet państwa, a nie konto GDDKiA. Co ciekawe, przy okazji publikacji GDDKiA przekazała także oficjalny poradnik, jak unikać mandatów z OPP, oto on:

Jak uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości? Odpowiedź jest prosta – wystarczy przestrzegać obowiązujących limitów prędkości. Jeśli Twój samochód ma tempomat, skorzystaj z niego. Jadąc autostradą lub drogą ekspresową ustaw określoną w przepisach prędkość, a jeśli masz tempomat adaptacyjny to także odległość od poprzedzającego pojazdu. Zdejmij nogę z gazu i ciesz się podróżą, zachowując oczywiście czujność. Jeśli na trasie zmienią się warunki jazdy lub pojawi się dodatkowe ograniczenie prędkości, dostosuj się do niego. Wjazd w strefę OPP nie będzie wyzwaniem a przyjemnością. Zapewne wyprzedzisz inne auta, które jeszcze przed chwilą pędziły prawym pasem, a w strefie OPP zwolniły dużo poniżej limitu. Gdy miną kamery, zapewne znów Cię wyprzedzą. Za jakiś czas ich kierowcy zrozumieją, że nie warto. Oby jak najszybciej. Przepisowa jazda, nie tylko na OPP, to brak mandatu i stresu. To także mniejsze ryzyko kolizji czy wypadku. Płynna jazda zapewni niższe koszty podróży (niższe spalanie) i przewidywalny czas dojazdu. O ile inni kierowcy nie doprowadzą do wypadku i zablokowania drogi.

Kto dba o oświetlenie dróg?

Za planowanie oraz finansowanie oświetlenia znajdującego się przy drogach krajowych (poza autostradami i drogami ekspresowymi) na terenie danej gminy (w granicach terenu zabudowy) odpowiedzialne są jej władze. Oświetlenie chodników, ścieżek rowerowych czy dodatkowych jezdni obsługujących ruch z terenów przyległych do pasa drogowego - niezależnie od tego czy znajdują się na terenie zabudowy, czy też nie - także należy do zadań własnych gminy.

S7 Chęciny - Jędrzejów, MOP Smyków.

Niezależnie od powyższego, każdy zarządca drogi również może planować i wykonywać oświetlenie przejść dla pieszych lub przejazdów dla rowerów na drogach publicznych na terenie zabudowy. GDDKiA w pełni odpowiada natomiast za oświetlenie przy drogach szybkiego ruchu i na Miejscach Obsługi Podróżnych.

Kto wydaje zezwolenia na transporty ponadgabarytowe?

Zezwolenia na przejazd pojazdów nienormatywnych, czyli takich, które przewożą ładunki o nietypowych gabarytach (jak choćby elementy farm wiatrowych czy konstrukcje stalowe), są wydawane w zależności od kategorii transportu. Dla dwóch najniższych kategorii (I i II) wnioski rozpatruje starosta wspólnie z naczelnikiem urzędu celno-skarbowego.

GDDKiA
Przejazd pojazdów nienormatywnych.

Natomiast w przypadku kategorii od III do V decyzję podejmuje Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Przy czym zezwolenie kategorii V może być również wydane przez prezydenta miasta na prawach powiatu. Jednak wyłącznie wtedy, gdy trasa przejazdu przebiega w granicach administracyjnych tego miasta i nie obejmuje autostrad ani dróg ekspresowych.

Podsumowanie

Podsumowując – GDDKiA zarządza drogami, ale nie czerpie zysków z opłat ani mandatów. Pieniądze z e-TOLL trafiają do KAS, z fotoradarów do budżetu państwa, a opłaty na koncesyjnych autostradach do prywatnych operatorów. Urząd odpowiada natomiast za utrzymanie dróg, bezpieczeństwo i koordynację ruchu.

Otomoto.pl News to najnowsze informacje i aktualności motoryzacyjne oraz baza wiedzy na temat modeli, marek i danych technicznych. Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas w Google News.

Obserwuj nas na Google News

Czytaj również