Samochody używane – październik’22. Maleje import, czeka nas wzrost cen.

Październik przyniósł fatalne dane importu używanych samochodów. Wg IBRM Samar, zarejestrowano ich zaledwie 62 724 sztuk, co stanowi spadek o 21 proc. rok do roku. To najgorszy, październikowy wynik od 2011 roku. Samochody używane – październik’22.
Jednocześnie cały czas rośnie średnia wieku sprowadzanych pojazdów i w przypadku silników benzynowych, zbliża się już do poziomu 14 lat. Tak ograniczona podaż samochodów musi oznaczać w jakiejś perspektywie kolejne wzrosty cen.
Zdecydowaną większość importowanych samochodów stanowiły osobówki. Załamanie na rynku samochodów dostawczych jest jeszcze większe, bo wynik rejestracji pojazdów dostawczych jest o prawie 24 proc. gorszy, niż rok temu. A to oznacza, że małe firmy i przedsiębiorcy w Polsce albo już odczuwają skutki kryzysu, albo spodziewają się ich niebawem. Stąd naturalna niechęć do inwestycji we flotę. Październikowe statystyki z pewnością wpłyną na wynik za cały 2022 rok. Do tej pory (styczeń-październik), łączny import samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony jest niższy o 17,4 proc. niż rok temu.
Niemieckie najpopularniejsze
Chociaż dużo mniej samochodów przyjeżdża w tym roku do Polski z Niemiec (-26 proc.), to nadal niemieckie marki należą do najpopularniejszych na rynku aut używanych. W październiku najwięcej wyświetleń na OTOMOTO odnotowały oferty BMW (11,3 proc. wyświetleń), Audi (10,7 proc. wyświetleń) oraz Mercedes-Benz (8,7 proc. wyświetleń ogłoszeń.
Także zestawienie TOP10 popularności konkretnych modeli to monopol niemieckiej motoryzacji. Najpopularniejsze pozostaje BMW Serii 3 (3,3 proc. wyświetleń ogłoszeń), dalej jest Audi A4 (2,6 proc. wyświetleń), a tuż za nim BMW Serii 5 (2,5 proc. wyświetleń ogłoszeń).
Co ciekawe, mimo tak dużego zamieszania z importem aut, zainteresowanie poszczególnymi modelami de facto nie zmieniło się w porównaniu z październikiem 2021. Poza drobnymi przesunięciami w rankingu, lista modeli, które wzbudzają największe zainteresowanie użytkowników OTOMOTO, jest taka sama.
Najwięcej za 50 tys.
Nadal największy wybór samochodów jest z przedziału cenowego 50 -75 tys. złotych (14,9 proc. wystawionych ogłoszeń), ale w porównaniu z ubiegłym rokiem, przybywa samochodów droższych.
Pojazdy za 100 -200 tys. złotych stanowiły w październiku 11,3 proc. wystawionych ogłoszeń, a rok temu 7,6 proc. ofert. Najpopularniejszymi rocznikami są samochody z lat 2017-2018 (16,1 proc. wystawionych ogłoszeń i 13 proc. wyświetleń ofert), a najłatwiej dostępnym modelem z tego przedziału była w październiku Skoda Octavia z 2018 roku.
Duże przebiegi
Co piąte oglądane ogłoszenie stanowił samochód z przebiegiem 150 -200 tys. kilometrów na liczniku (21 proc. wyświetleń). Na kolejnym miejscu pod względem zainteresowania uplasowały się pojazdy z przebiegiem 250 -300 tys. kilometrów (9,3 proc. wyświetleń).
Na rynku wtórnym (podobnie jak wśród samochodów nowych), najpopularniejsze pozostają silniki benzynowe (53,5 proc. wyświetleń ofert). W przeciwieństwie do rynku pierwotnego, tutaj użytkownicy nadal preferują manualną skrzynię biegów (52,7 proc. wyświetleń), choć zainteresowanie automatami sukcesywnie rośnie.
Preferowane nadwozie to niezmiennie SUV (22,1 proc. wyświetleń), na dalszych miejscach sedany (20,9 proc.) oraz modele kombi (16,1 proc.).
Samochody używane – październik’22 - GALERIA






