Najlepsze samochody hybrydowe 2026. Wybieramy naszych faworytów
Materiał zawiera autopromocję OTOMOTO
Krzysztof Kaźmierczak

Hybrydy zdominowały ofertę wielu producentów samochodów. Wybraliśmy 10 najciekawszych modeli z gamy najpopularniejszych marek w Polsce. Sprawdzamy ich ceny, wyposażenie, osiągi oraz zużycie paliwa i możliwości napędu elektrycznego.
- Które samochody hybrydowe zasługują na szczególną uwagę w 2026 roku?
- Od miejskiej Dacii po potężne BMW M5 Touring.
- Porównujemy ceny, wyposażenie, osiągi i zużycie paliwa.
Jeszcze kilkanaście lat temu stworzenie listy najlepszych samochodów hybrydowych było stosunkowo prostym zadaniem. Toyota Prius, Honda Insight i kilka innych modeli stanowiły niemal całą ofertę rynkową. Hybrydy były wówczas technologiczną ciekawostką, a nie jednym z najważniejszych rodzajów napędu w motoryzacji.
Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Napęd hybrydowy znajdziemy zarówno w niewielkich samochodach miejskich, jak i luksusowych limuzynach, rodzinnych SUV-ach czy nawet samochodach sportowych. Co więcej, pod jednym określeniem kryją się rozwiązania, które znacząco różnią się konstrukcją, możliwościami i sposobem użytkowania.
Rodzaje hybryd
Najprostszym z nich jest miękka hybryda (MHEV), w której niewielki silnik elektryczny wspomaga jednostkę spalinową, ale zazwyczaj nie pozwala na samodzielną jazdę na prądzie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest pełna hybryda (HEV), która potrafi poruszać się wyłącznie dzięki silnikowi elektrycznemu, choć zazwyczaj na krótkich dystansach. W obu przypadkach kierowca nie musi podłączać samochodu do ładowarki, ponieważ energia elektryczna pochodzi m.in. z odzyskiwania energii podczas hamowania.

Trzecią kategorią są hybrydy plug-in (PHEV), które wyposażono w znacznie większe akumulatory z możliwością ładowania z zewnętrznego źródła prądu. Dzięki temu mogą pokonywać nawet ponad 100 km bez uruchamiania silnika spalinowego. Są jednak zazwyczaj droższe i cięższe od pozostałych hybryd, a pełne wykorzystanie ich możliwości wymaga regularnego ładowania.
Najlepsze samochody hybrydowe
W takim razie jak wybrać najlepszy samochód hybrydowy? Podobnie jak w przypadku naszego zestawienia najlepszych samochodów elektrycznych postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie 10 najpopularniejszych marek na polskim rynku po trzech kwartałach 2026 roku. Następnie z gamy każdej z nich wybraliśmy naszym zdaniem najciekawszy samochód hybrydowy.

Nie zawsze będzie to model najtańszy, najmocniejszy czy zużywający najmniej paliwa. Szukamy samochodów, które wyróżniają się na tle konkurencji, najlepiej odpowiadają charakterowi danej marki albo stanowią szczególnie interesującą propozycję dla polskich kierowców.
Toyota – C-HR
Toyota jest największym graczem i najbardziej doświadczonym producentem napędów hybrydowych. Jej oferta składa się dziś w większości z samochodów hybrydowych i prawdę mówiąc, wybranie najlepszego z nich jest bardzo trudne. Taksówkarze i menedżerowie flot wybiorą Corollę, fani ekologii postawią na Priusa, a szukający taniej hybrydy pewnie zdecydują się na Yarisa. My jednak wybieramy model, który jest najchętniej kupowaną Toyotą przez klientów indywidualnych, czyli C-HR. To kompaktowy crossover wyróżniający się odważną stylistyką, ale jednocześnie oferujący sprawdzoną technologię hybrydową japońskiego producenta.

Podstawowa wersja C-HR korzysta z układu 1.8 Hybrid o mocy 140 KM, połączonego z automatyczną przekładnią e-CVT. Dostępna jest również mocniejsza odmiana 2.0 Plug-in Hybrid o mocy 223 KM, która pozwala na jazdę z wykorzystaniem energii ładowanej z gniazdka.
Cennik Toyoty C-HR otwiera kwota 140 900 zł za odmianę 1.8 Hybrid Comfort. Jednak w ramach wyprzedaży rocznika 2026 samochód można kupić za 120 800 zł. To obniżka przekraczająca 20 tys. zł. Z kolei ceny wersji plug-in rozpoczynają się od 153 900 zł w promocji. Już podstawowy C-HR ma cyfrowe zegary o przekątnej 12,3", ekran multimedialny 8", kamerę cofania, system monitorowania martwego pola oraz adaptacyjny tempomat. Do tego dochodzą rozbudowane systemy bezpieczeństwa Toyota T-Mate. To właśnie połączenie atrakcyjnej ceny, bogatego wyposażenia i oszczędnego napędu sprawia, że C-HR jest naszym wyborem spośród hybryd Toyoty.
Skoda – Octavia Hybrid
Skoda do niedawna miała w ofercie modele typu MHEV i PHEV, ale my wybieramy nowość. Do gamy czeskiego producenta właśnie dołączają układy napędowe HEV. Najpierw trafią pod maskę Octavii i choć nie mają jeszcze polskich cen, to znając już te rozwiązania z Volkswagenów, jesteśmy przekonani, że właśnie to będzie najlepsza hybryda w gamie Skody.

Nowy układ oparto na benzynowym silniku 1.5 TSI evo2, współpracującym z dwoma silnikami elektrycznymi i jednostopniową przekładnią automatyczną. Do wyboru będą wersje o mocy systemowej 136 i 170 KM. W obu przypadkach napęd trafia na przednie koła, a akumulator trakcyjny ma pojemność 1,6 kWh. Octavia może poruszać się wyłącznie na prądzie przez mniej więcej 2 km. Przy niższych prędkościach jednostka spalinowa może służyć jako generator energii, natomiast podczas szybszej jazdy zostaje mechanicznie połączona z kołami. Wszystko odbywa się automatycznie, bez ingerencji kierowcy.
Hybryda będzie oferowana zarówno jako liftback, jak i kombi. Pierwsza odmiana ma bagażnik o pojemności 460 l, natomiast druga oferuje 485 l. To mniej niż w klasycznych wersjach spalinowych, ale nadal wystarczająco dużo do codziennego użytkowania. Na rynku czeskim przewidziano odmiany Selection i Sportline. Standard obejmuje m.in. 13-calowy ekran multimedialny i cyfrowe zegary o przekątnej 10". Polskich cen oraz oficjalnego zużycia paliwa dla poszczególnych wersji jeszcze nie podano.
Volkswagen – T-Roc Hybrid
Volkswagen jest w podobnej sytuacji co Skoda. Niemcy postawili na MHEV-y i PHEV-y, licząc, że etap HEV będą mogli pominąć. Teraz zmienili zdanie i do cenników weszły pełne hybrydy w modelach Golf i T-Roc. My wybieramy tego drugiego, ponieważ aktualnie jest to siódmy najchętniej kupowany samochód w Polsce. Nowy T-Roc korzysta z tej samej technologii hybrydowej, którą opisaliśmy przy okazji Skody Octavii. Pod maską pracuje benzynowa jednostka 1.5 TSI, wspomagana przez układ elektryczny. Samochód może poruszać się bez uruchamiania silnika spalinowego, a energia w akumulatorze jest uzupełniana automatycznie podczas jazdy.

Do wyboru są dwie odmiany mocy – 136 i 170 KM. W obu przypadkach napęd trafia na przednie koła przez jednostopniową automatyczną przekładnię. Według danych WLTP średnie zużycie paliwa wynosi od 4,1 do 4,3 l/100 km, w zależności od wersji.
Ceny słabszego T-Roca Hybrid rozpoczynają się od 123 990 zł za odmianę Life. Bogatsza wersja Style kosztuje 138 290 zł. Z kolei mocniejsza hybryda o mocy 170 KM jest dostępna od 150 790 zł w wersji Style. Na szczycie gamy znajduje się R-Line wyceniony na 156 190 zł. Już odmiana Life oferuje nowoczesne systemy wspomagania kierowcy, cyfrowe zegary, ekran multimedialny i automatyczną klimatyzację. Style dodaje kolejne elementy wyposażenia komfortowego, natomiast R-Line wyróżnia się bardziej sportową stylistyką nadwozia i wnętrza.
Najważniejszą zaletą nowego T-Roca jest jednak połączenie oszczędnego napędu z funkcjonalnością kompaktowego SUV-a. To samochód, który może pełnić funkcję podstawowego auta rodzinnego, a jednocześnie zużywać niewiele więcej paliwa niż znacznie mniejsze modele miejskie.
BMW – M5 Touring
W tym zestawieniu przyszło nam wybrać modele hybrydowe z każdej z trzech niemieckich marek premium. W przypadku BMW oferta składa się przede wszystkim z PHEV-ów. Do wyboru jest kilkanaście modeli i tym razem nie będziemy kierować się zdrowym rozsądkiem. Czasem można zaszaleć i właśnie tak robimy. Co wybieramy? Mocarza, jakim jest BMW M5 Touring.
To samochód, który doskonale pokazuje, jak bardzo zmieniło się znaczenie słowa „hybryda”. W tym przypadku elektryfikacja nie służy wyłącznie ograniczaniu zużycia paliwa. Pozwala również osiągać parametry, które jeszcze niedawno były zarezerwowane dla supersamochodów. Sercem M5 Touring jest podwójnie doładowany silnik V8 o pojemności 4,4 l, współpracujący z jednostką elektryczną. Łączna moc systemowa wynosi aż 727 KM, a maksymalny moment obrotowy to 1000 Nm. Napęd trafia na cztery koła za pośrednictwem 8-biegowej automatycznej przekładni M Steptronic. Takie parametry pozwalają rozpędzić potężne kombi od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,6 s. Prędkość maksymalna wynosi standardowo 250 km/h, ale z odpowiednim pakietem można ją zwiększyć do 305 km/h.

Akumulator trakcyjny ma 18,6 kWh pojemności użytkowej. Dzięki niemu BMW może pokonywać codzienne dystanse wyłącznie na energii elektrycznej. Zasięg w tym trybie wynosi ponad 60 km, natomiast homologowane zużycie paliwa WLTP w cyklu mieszanym wynosi od 4,8 do 5,5 l/100 km. Oczywiście podczas dynamicznej jazdy V8 będzie potrzebować znacznie więcej benzyny.
M5 Touring oferuje też wszystko, czego można oczekiwać od luksusowego BMW. Na pokładzie znajdziemy sportowe fotele M, zakrzywiony zestaw ekranów BMW Curved Display, rozbudowane systemy multimedialne, adaptacyjne zawieszenie M oraz układ czterech kół skrętnych. Bagażnik mieści 500 l, a po złożeniu tylnej kanapy jego pojemność rośnie do 1630 l.
Pozostaje kwestia ceny. BMW M5 Touring kosztuje od 698 000 zł. To ogromna kwota, ale w zamian otrzymujemy samochód, który łączy praktyczność rodzinnego kombi, luksus limuzyny i osiągi supersamochodu. Trudno o bardziej spektakularny przykład możliwości współczesnego napędu hybrydowego.
Kia – Sportage HEV
W ofercie marki Kia znajduje się najchętniej wybierany przez klientów indywidualnych model na polskim rynku. Zasadniczo nie pozostawia nam to wielkiego wyboru. Stawiamy na Sportage HEV, czyli jednego z najpopularniejszych rodzinnych SUV-ów w Polsce. Sportage Hybrid korzysta z benzynowego silnika 1.6 T-GDI, współpracującego z jednostką elektryczną. Łączna moc systemowa wynosi 239 KM. To bardzo dobry wynik jak na samochód, którego podstawowym zadaniem jest wygodne i ekonomiczne przewożenie rodziny. Klienci mogą również wybierać pomiędzy napędem na przednią oś a napędem na wszystkie koła.

Ceny Sportage HEV rozpoczynają się od 159 800 zł za wersję M z napędem na przód. Odmiana L kosztuje 169 900 zł, Business Line 183 900 zł, a GT-Line 198 900 zł. Za napęd AWD trzeba dopłacić 11 200 zł, co oznacza, że najtańsza hybryda 4x4 kosztuje 171 000 zł. Sportage HEV z napędem na przednią oś zużywa według WLTP od 5,4 do 5,9 l/100 km. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,9 s. Wersja AWD potrzebuje na to 8,1 s, a jej średnie zużycie paliwa wynosi od 6,1 do 6,6 l/100 km. Już podstawowy Sportage HEV oferuje automatyczną skrzynię biegów, systemy wspomagania kierowcy i rozbudowane wyposażenie komfortowe. W wyższych odmianach pojawiają się m.in. dwa ekrany o przekątnej 12,3", elektrycznie sterowana klapa bagażnika, wyświetlacz przezierny HUD oraz wentylowane przednie fotele.
Sportage jest więc propozycją dla tych, którzy szukają samochodu rodzinnego z mocnym napędem, automatem i możliwością wyboru wersji 4x4. W dodatku Kia daje klientom znacznie większą swobodę konfiguracji niż wielu producentów oferujących tylko jedną odmianę hybrydową.
Mercedes – E 300 de z EQ
Mercedes jest jedyną marką na naszej liście, która łączy napęd hybrydowy typu plug-in z silnikiem wysokoprężnym. To specyficzne połączenie teoretycznie powinno być idealne, ale fakt, że praktycznie cała konkurencja buduje swoje hybrydy na bazie jednostek benzynowych, stawia tę tezę pod znakiem zapytania.
Tak czy inaczej warto uświadomić klientom, że takie samochody w ogóle istnieją. Mercedes oferuje wiele konfiguracji wykorzystujących ten rodzaj napędu, a my wybieramy E 300 de. Dlaczego? Bo klasa E to po prostu klasyka gatunku. Pod maską pracuje 4-cylindrowy turbodiesel o pojemności 1993 cm³ i mocy 197 KM. Współpracuje z nim silnik elektryczny rozwijający 129 KM. Łączna moc systemowa wynosi 313 KM, a maksymalny moment obrotowy osiąga imponujące 700 Nm. Za przeniesienie napędu odpowiada 9-biegowa automatyczna przekładnia 9G-TRONIC. Tak wyposażona limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,4 s i rozpędza się do 235 km/h. Co ważne, opisywana konfiguracja E 300 de ma napęd na tylne koła, a nie 4MATIC.

Akumulator trakcyjny oferuje 19,53 kWh pojemności użytkowej. Według danych Mercedesa pozwala to przejechać nawet 106 km wyłącznie na energii elektrycznej. Średnie zużycie paliwa WLTP wynosi 1,5 l/100 km, a energii elektrycznej 14,6 kWh/100 km. Oczywiście taki wynik spalania zakłada korzystanie z naładowanego akumulatora. Dużą zaletą jest możliwość szybkiego ładowania. Mercedes obsługuje prąd przemienny AC o mocy do 11 kW oraz ładowanie DC z mocą do 55 kW. W tym drugim przypadku uzupełnienie energii od 10 do 80% zajmuje 20 minut.
Ceny Mercedesa E 300 de Sedan z EQ rozpoczynają się od 326 800 zł. Standard obejmuje linię Avantgarde, wykończenie wnętrza drewnem jesionowym, oświetlenie ambientowe, podgrzewane przednie fotele, system multimedialny MBUX, bezprzewodowe ładowanie smartfona oraz asystenta martwego pola.
Samochód ma 494,9 cm długości i rozstaw osi wynoszący 296,1 cm. Niestety, zaawansowany układ hybrydowy odbija się na praktyczności. Bagażnik mieści tylko 370 l, a masa własna wynosi aż 2245 kg. To jednak bardzo ciekawa propozycja dla kierowców, którzy codziennie pokonują kilkadziesiąt kilometrów po mieście, a jednocześnie regularnie podróżują na długich dystansach. W pierwszym przypadku mogą korzystać z napędu elektrycznego, w drugim z oszczędnego diesla.
Audi – A6 allroad e-hybrid
W gamie Audi układy HEV opisywane w przypadku Skody i Volkswagena nie są jeszcze dostępne. Niemiecki producent ma za to do wyboru całą masę hybryd plug-in. Plejada modeli jest na tyle duża, że w zestawieniu moglibyśmy wymienić choćby supersamochód Nuvolari, a nawet bolid Formuły 1 Audi R26. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się na coś znacznie bardziej uniwersalnego.
Naszym wyborem jest A6 allroad e-hybrid. To połączenie komfortu limuzyny, pakowności dużego kombi, sportowych osiągów i doskonałych właściwości jezdnych z terenowym charakterem. Do tego dochodzi możliwość pokonywania codziennych dojazdów do pracy wyłącznie na energii elektrycznej. Prawdziwy motoryzacyjny szwajcarski scyzoryk.

Audi A6 allroad e-hybrid dysponuje mocą systemową 367 KM. Napęd trafia na wszystkie koła za pośrednictwem układu quattro ultra, który potrafi dostosowywać rozdział momentu obrotowego do warunków jazdy. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje zaledwie 5,5 s. Zasięg elektryczny wynosi do 95 km według WLTP. Średnie zużycie paliwa określono na 2,3–2,8 l/100 km, natomiast energii elektrycznej na 16,2–17,0 kWh/100 km. Tak jak w przypadku pozostałych hybryd plug-in, podane wartości spalania dotyczą jazdy z wykorzystaniem energii zgromadzonej w akumulatorze.
Jednym z największych atutów A6 allroad jest adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne, pozwalające dostosować prześwit i charakterystykę tłumienia do warunków drogowych. Samochód otrzymał również charakterystyczne osłony nadkoli i elementy nadwozia podkreślające jego bardziej terenowy charakter. We wnętrzu znajdziemy zakrzywiony panoramiczny zestaw ekranów, rozbudowany system multimedialny oraz cyfrowego asystenta Audi. Opcjonalnie dostępne są m.in. dodatkowy ekran dla pasażera i cyfrowe reflektory Matrix LED.
Oferty
Ceny Audi A6 allroad e-hybrid rozpoczynają się od 386 400 zł. Co ciekawe, to mniej niż trzeba zapłacić za odmianę z silnikiem V6 TDI, której cennik startuje od 392 500 zł. Hybryda plug-in jest więc nie tylko bardzo uniwersalna, ale również stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego diesla.
Hyundai – Tucson Hybrid
W przypadku Hyundaia sprawa jest równie prosta jak w przypadku siostrzanej marki Kia. Sportage zajmuje pierwsze miejsce wśród samochodów kupowanych przez klientów indywidualnych w Polsce, a Tucson jest drugi. Dlatego wybieramy właśnie ten model, oczywiście z napędem HEV przekazywanym na przednią oś.
Podobnie jak Sportage, Hyundai Tucson Hybrid korzysta z benzynowej jednostki 1.6 T-GDI wspomaganej silnikiem elektrycznym. Łączna moc systemowa wynosi 239 KM. Napęd jest przekazywany przez 6-biegową automatyczną skrzynię biegów. W gamie dostępne są również odmiany 4WD, ale my stawiamy na napęd przedni, który w codziennym użytkowaniu powinien okazać się bardziej ekonomiczny.

Cennik Tucsona Hybrid w wersji Smart otwiera kwota 173 900 zł. Jednak w ramach aktualnej promocji samochód można kupić za 147 900 zł. To aż 26 tys. zł rabatu. Odmiana Executive kosztuje promocyjnie 164 900 zł, natomiast Platinum 184 900 zł. Warto podkreślić, że podstawowa wersja Modern została już wyprzedana. Dlatego właśnie Smart jest obecnie najtańszą dostępną propozycją w przedstawionym cenniku. Hyundai Tucson Hybrid z napędem na przednie koła zużywa według WLTP od 5,5 do 6,0 l/100 km. To wynik bardzo zbliżony do konkurencyjnej Kii Sportage. Wersja 4WD potrzebuje od 6,1 do 6,6 l/100 km.
Wyposażenie Tucsona obejmuje m.in. reflektory LED, kamerę cofania, nowoczesny system multimedialny, automatyczną klimatyzację oraz rozbudowane systemy bezpieczeństwa. Wersja Smart oferuje również relingi dachowe i elektrycznie składane lusterka. W wyższych odmianach pojawiają się cyfrowe zegary o przekątnej 12,3", elektrycznie sterowana klapa bagażnika, dodatkowe systemy wspomagania kierowcy oraz bardziej rozbudowane wyposażenie komfortowe.
Tucson jest więc bezpośrednim rywalem Sportage, ale aktualna promocja sprawia, że Hyundai ma nad nim wyraźną przewagę cenową. Za samochód z takim samym poziomem mocy systemowej trzeba zapłacić znacznie mniej.
Dacia – Sandero Hybrid 155
Dacia od niedawna ma pełne hybrydy w niemal całej gamie, a wszystko za sprawą wprowadzenia takiego napędu również do Sandero. Naszym zdaniem to właśnie najlepsza propozycja rumuńskiego producenta. Auto kosztuje mniej więcej tyle, co najtańsza wersja Dustera, ale w zamian oferuje szereg zalet hybrydowego układu Horse i bogate wyposażenie w nadwoziu idealnie wyskalowanym do poruszania się po mieście.

Sandero Hybrid 155 korzysta z wolnossącego, 4-cylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1,8 l, współpracującego z układem elektrycznym. Łączna moc systemowa wynosi 156 KM. Napęd trafia na przednie koła przez automatyczną przekładnię. To bardzo dobry wynik jak na samochód segmentu B. Sandero przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,3 s i osiąga prędkość maksymalną 180 km/h. Jednocześnie średnie zużycie paliwa według WLTP wynosi zaledwie 4,2 l/100 km. Samochód ma 260,4 cm rozstawu osi, a pojemność bagażnika wynosi 372 l według VDA w konfiguracji z zestawem naprawczym. To całkiem przyzwoity wynik jak na niewielkiego hatchbacka, który bez problemu odnajdzie się na ciasnych parkingach i zatłoczonych ulicach.
Najważniejsza jest jednak cena. Dacia Sandero Hybrid 155 w wersji Expression kosztuje 84 600 zł. Za tę kwotę otrzymujemy automatyczną skrzynię biegów, 7-calowe cyfrowe zegary, ekran multimedialny 10" z bezprzewodową obsługą smartfona, reflektory LED, czujniki parkowania z tyłu oraz elektrycznie sterowane szyby przednie i tylne. Na wyposażeniu znajdziemy również manualną klimatyzację, tempomat, automatyczne wycieraczki oraz systemy wspomagania utrzymania pasa ruchu i awaryjnego hamowania.
Sandero Hybrid pokazuje, że pełna hybryda wcale nie musi kosztować ponad 100 tys. zł. Co więcej, oferuje naprawdę dobre osiągi i niskie zużycie paliwa. Trudno znaleźć równie wszechstronny napęd w tej kategorii cenowej.
Renault – Symbioz E-Tech 160
Na koniec Renault. To ta sama grupa technologiczna co Dacia i bardzo podobne układy napędowe. Samochód miejski wybraliśmy już spośród rumuńskiej gamy, dlatego teraz stawiamy na crossovera. Teoretycznie naturalnym wyborem byłby Captur, ale my zdecydowaliśmy się na Symbioza. Dlaczego? Ponieważ oferuje zdecydowanie więcej za stosunkowo niewielką dopłatą. Renault Symbioz jest kompaktowym crossoverem o długości 441,3 cm i rozstawie osi 263,8 cm. To samochód zaprojektowany z myślą o rodzinach, które potrzebują czegoś większego niż typowy miejski SUV, ale nie chcą kupować dużego i drogiego auta.
Pod maską pracuje pełny układ hybrydowy E-Tech 160, wykorzystujący wolnossący silnik benzynowy o pojemności 1,8 l oraz jednostki elektryczne. Moc systemowa wynosi 160 KM, a napęd trafia na przednie koła przez automatyczną przekładnię. Symbioz przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9,1 s i osiąga prędkość maksymalną 180 km/h. Średnie zużycie paliwa według WLTP wynosi 4,4 l/100 km. Akumulator trakcyjny ma pojemność 1,4 kWh i nie wymaga ładowania z zewnętrznego źródła energii.

Jednym z największych atutów tego modelu jest funkcjonalność wnętrza. Tylna kanapa jest przesuwna, dzięki czemu można regulować ilość miejsca na nogi pasażerów oraz przestrzeń bagażową. Bagażnik ma pojemność 434 l przy maksymalnie odsuniętej do tyłu kanapie, a po jej przesunięciu do przodu rośnie do 548 l.
Renault Symbioz E-Tech 160 w wersji Techno kosztuje 139 000 zł. W standardzie otrzymujemy m.in. 18-calowe obręcze aluminiowe, cyfrowe zegary o przekątnej 10,25", ekran multimedialny 10,4" z systemem openR link i nawigacją oraz bezprzewodową ładowarkę do smartfona. Do tego dochodzą automatyczna klimatyzacja, kamera cofania, czujniki parkowania z przodu, z tyłu i po bokach, karta Hands Free, przyciemniane tylne szyby i liczne systemy bezpieczeństwa.
Symbioz pokazuje, jak wiele można dziś otrzymać od klasycznej hybrydy. Oferuje przestronne wnętrze, duży bagażnik, bogate wyposażenie i spalanie na poziomie samochodu miejskiego. Dlatego właśnie wygrywa w naszym zestawieniu z mniejszym Capturem.
Najlepsze samochody hybrydowe 2026
Nasze zestawienie pokazuje, jak bardzo zmienił się rynek samochodów hybrydowych. Jeszcze kilkanaście lat temu napęd tego typu kojarzył się przede wszystkim z oszczędzaniem paliwa. Dziś może być równie dobrze sposobem na obniżenie kosztów codziennej jazdy, jak i metodą na uzyskanie imponujących osiągów.
Z jednej strony mamy Dacię Sandero, która za 84 600 zł oferuje pełny napęd hybrydowy, automatyczną skrzynię biegów i spalanie wynoszące 4,2 l/100 km. Z drugiej BMW M5 Touring, którego 727 KM pozwala osiągać parametry godne supersamochodu. Obydwa samochody są hybrydami, choć trudno wyobrazić sobie bardziej odmienne podejście do elektryfikacji.
W środku pozostaje grupa samochodów, które naszym zdaniem najlepiej odpowiadają potrzebom większości polskich kierowców. Toyota C-HR, Kia Sportage, Hyundai Tucson i Renault Symbioz łączą niskie zużycie paliwa z codzienną funkcjonalnością. Z kolei Skoda Octavia i Volkswagen T-Roc pokazują, że pełne hybrydy stają się ważnym elementem oferty również europejskich producentów.

Nie można jednak zapominać o hybrydach plug-in. Mercedes E 300 de i Audi A6 allroad e-hybrid udowadniają, że samochód z silnikiem spalinowym może jednocześnie zapewniać zasięg elektryczny wystarczający do większości codziennych dojazdów. Warunkiem jest jednak możliwość regularnego ładowania akumulatora.
Który samochód jest więc najlepszy? Nie ma jednej odpowiedzi. Wybór zależy przede wszystkim od sposobu użytkowania, potrzeb rodziny i oczywiście budżetu. Pewne jest natomiast jedno. W 2026 roku kierowcy szukający samochodu hybrydowego mają większy wybór niż kiedykolwiek wcześniej.

Motoryzacja jest w moim sercu, odkąd tylko pamiętam. Jako dziecko pochłaniałem ją w każdej ilości, niczym zepsuty silnik olej. W latach 90. oznaczało to spędzanie wielu godzin na czytaniu magazynów, katalogów i oglądaniu telewizji. Już wtedy marzyłem, żeby być jedną z osób, które je tworzą. Dziś zmieniły się środki, bowiem klasyczne media przekształciły się w szeroko pojmowany Internet, ale cel pozostał ten sam: być dziennikarzem motoryzacyjnym. I być w tym najlepszym.
Otomoto.pl News to najnowsze informacje i aktualności motoryzacyjne oraz baza wiedzy na temat modeli, marek i danych technicznych. Chcesz być na bieżąco? Dodaj Otomoto.pl News do źródeł Google.
Dodaj do źródeł GoogleCzytaj również

Używany Mercedes E55 AMG (W210/S210) – bo to przecież nie zawsze musi być M5!

Kultowy Mercedes z lat 90. powraca. Czy pod maskę trafi potężne V8?

Nowa Corolla może palić mniej niż 3 l/100 km. Toyota szykuje przełomową hybrydę

Rząd zaostrza kary po tragediach na torach. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w listopadzie

Chińska marka bije rekord za rekordem. W październiku dostarczyła ponad 106 tys. aut

SUV w stylu Defendera za ułamek ceny. Porównałem Jetoura T2 i Havala H7
Ostatnie artykuły
- Używany Mercedes E55 AMG (W210/S210) – bo to przecież nie zawsze musi być M5!
- Kultowy Mercedes z lat 90. powraca. Czy pod maskę trafi potężne V8?
- Nowa Corolla może palić mniej niż 3 l/100 km. Toyota szykuje przełomową hybrydę
- Rząd zaostrza kary po tragediach na torach. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w listopadzie
- Chińska marka bije rekord za rekordem. W październiku dostarczyła ponad 106 tys. aut
- SUV w stylu Defendera za ułamek ceny. Porównałem Jetoura T2 i Havala H7
- Prawie pół miliona ton soli na drogach. Te auta mogą ucierpieć najbardziej
- Duże przeceny w salonach Dacii. Co na to Chińczycy?
- Zjazd z OPP nie uchroni przed mandatem. Nowe kamery policzą każdego
- Kultowa Toyota powróci, to oficjalne. Wszyscy millenialsi o takiej marzyli